Vendosni fjalën kyçe....

Gruaja djeg Kuranin në Suedi (Video)


Një grua që pretendon të jetë një aktiviste e krishterë ka organizuar një djegie të Kuranit në kryeqytetin suedez, raportoi gazeta turke e lajmeve A Haber në X të dielën.

Sipas raportit, ngjarja ka ndodhur më 26 prill në Stokholm. Në një video të postuar në internet nga media, një person i identifikuar si 48-vjeçarja Jade Sandberg shihet duke djegur librin e shenjtë të myslimanëve ndërsa tund mbi të një kryq të krishterë dhe duke bërtitur “Islami jashtë Suedisë!”

Protesta besohet të jetë lejuar nga autoritetet vendase, pasi punonjësit e policisë në vendngjarje nuk duket se kanë tentuar ta ndalojnë atë.

Sandberg postoi gjithashtu pamje dhe foto nga demonstrata në llogarinë e saj X, ku ajo pretendon se është një “priftëreshë, ekzorciste dhe demonologe”, si dhe një “aktiviste dhe kryqtare kundër fesë së djallit islam”.

Djegja e Kuranit të kësaj jave është të paktën e dyta e saj këtë vit.

Ka pasur një mori protestash të tilla në të gjithë Suedinë që nga viti 2023, kur politikani danez i krahut të djathtë Rasmus Paludan, i cili gjithashtu ka nënshtetësi suedeze, dogji tekstin islamik përpara ambasadës turke në janar 2023.

Autoritetet suedeze i kanë dënuar veprime të tilla, por ende në masë të madhe i kanë lejuar ato të vijojnë, duke përmendur ligjet e vendit që garantojnë të drejtën e lirisë së shprehjes. Sipas Aktit të Rendit Publik të vendit, një person duhet të aplikojë për një leje nga policia për të organizuar një protestë, por mund të kundërshtohet vetëm për arsye sigurie.

Shumë vende me shumicë myslimane i kanë dënuar djegiet si islamofobike, dhe Turqia madje i tha Suedisë se do bllokonte planet e saj të anëtarësimit në NATO për sa kohë që lejon përdhosjen e Kuranit. Megjithatë, Ankaraja ratifikoi më vonë ofertën dhe shteti nordik u pranua zyrtarisht në bllokun ushtarak të udhëhequr nga SHBA muajin e kaluar.

Stokholmi tha vitin e kaluar se planifikoi të ndryshojë Aktin e Rendit Publik në mënyrë që të parandalojë incidentet e djegies së Kuranit në të ardhmen. Rregullatorët suedezë pritet të finalizojnë shqyrtimin e tyre të projektligjit në fillim të verës.

Në fillim të këtij muaji, kanali televiziv suedez SVT raportoi se policia kishte marrë një kërkesë tjetër për të mbajtur një demonstrim të djegies së Kuranit më 3 maj, një ditë para fillimit të konkursit të këngës në Eurovizion, i cili këtë vit zhvillohet në qytetin jugor suedez të Malmö.