Vendosni fjalën kyçe....

“Tanku i së ardhmes” – Franca e Gjermania nënshkruajnë marrëveshjen në fushën e mbrojtjes


Ministri i mbrojtjes i Francës priti homologun e tij gjerman të premten për të nënshkruar një marrëveshje midis dy vendeve për të ndërtuar një tank beteje të gjeneratës së ardhshme.

Ministrat e Mbrojtjes të Francës dhe Gjermanisë u takuan në Paris këtë të premte për të ratifikuar një marrëveshje mbi një projekt të ri të përbashkët tankesh të quajtur Sistemi i Combat Tokësor Kryesor (MGCS).

Kjo marrëveshje formale nis zhvillimin e fazës së parë të mjetit të blinduar, të quajtur “tanku i së ardhmes” – një projekt me vlerë miliarda euro.

Tanku i ri i betejës do të zëvendësojë tankun gjerman Leopard 2 dhe Leclerc të Francës.

Edhe pse të dy ministrat këmbëngulën se projekti nuk duhet të shihet si një model i ri i tankut Leopard 2, një nga mjetet luftarake më të avancuara në botë.

“Nuk bëhet fjalë për të bërë një Leopard 3 ose 4, por për të dizajnuar diçka krejt të re,” theksoi Boris Pistorius, ministri gjerman i mbrojtjes.

Tanki thuhet se do të përfshijë inteligjencën artificiale dhe do të ketë disa sisteme të automatizuara që nuk do të kërkojnë “pilotë njerëz”, tha Pistorius.

Ministrat njoftuan se shpërndarja e kontratave për prodhuesit pritet të finalizohet deri në fund të vitit – “një synim ambicioz”, u thanë ata gazetarëve.

Rezervuari i gjeneratës së ardhshme pritet të përfundojë deri në vitin 2040.

Zhvillimi i një tanku të gjeneratës së ardhshme tregon se si Evropa po zgjeron industrinë e saj të mbrojtjes, duke u përpjekur të konkurrojë me teknologjinë ushtarake në rritje nga vende si India dhe Kina.

Si do të shpërndahet marrëveshja MGCS?

MGCS është projekti i dytë i madh i industrisë së armëve midis dy fuqive evropiane.

Ajo përkon me një tjetër plan të madh franko-gjerman për të ndërtuar avionin luftarak të gjeneratës së ardhshme, FCAS, përveç sistemeve të dronëve.

Gjermania është menduar të udhëheqë zhvillimin e MGCS, ndërsa Franca po merr drejtimin në zhvillimin e FCAS.

Të dy vendet do të ndajnë në mënyrë të barabartë çmimin për rezervuarin e ri.

Sebastien Lecornu, ministri francez i mbrojtjes, emëroi KNDS, Rheinmetall dhe Thales si kompanitë që mund të ndihmojnë në ndërtimin e MGCS.

Megjithatë, projekti – i diskutuar për herë të parë në 2017 – është rrënuar nga mosmarrëveshjet dhe tensionet politike midis të dy vendeve për tema të tilla si tranzicioni i energjisë.

Por Boris Pistorius siguroi dhomën duke pretenduar se marrëveshja e përbashkët është një “shenjë e besimit tonë të ndërsjellë pavarësisht nga konteksti aktual gjeopolitik”.