Vendosni fjalën kyçe....

Senati amerikan miraton paketën e ndihmës prej 95 miliardë dollarësh për Ukrainën, Izraelin dhe Tajvanin


Senati amerikan ka miratuar një paketë ndihme të huaj prej 95 miliardë dollarësh (76 miliardë £) që përfshin mbështetje ushtarake për Ukrainën, Izraelin dhe Tajvanin.

Presidenti Joe Biden pritet të nënshkruajë legjislacionin në ligj të mërkurën.

Senati të martën në mbrëmje mbështeti masën e miratuar nga Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së të shtunën.

Ai përfshin 61 miliardë dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën, të cilat Pentagoni thotë se mund të fillojnë t’i dërgohen vendit të shkatërruar nga lufta “brenda disa ditësh”.

Biden përshëndeti miratimin e tij në një deklaratë të martën vonë, duke e quajtur atë “legjislacion kritik që do ta bëjë kombin dhe botën më të sigurt, pasi ne mbështesim miqtë tanë që po mbrojnë veten kundër terroristëve si Hamasi dhe tiranëve si presidenti rus Vladimir Putin. “, tha Biden.

Udhëheqësi i shumicës demokratike në Senat, Chuck Schumer tha: “Pas më shumë se gjashtë muajsh punë të palodhur dhe shumë kthesash në rrugë, Amerika i dërgon një mesazh mbarë botës: ne nuk do t’jua kthejmë shpinën.”

Senati kishte miratuar një paketë të ngjashme ndihme në shkurt, por një grup konservatorësh që kundërshtojnë mbështetjen e re të Ukrainës e kishin penguar atë të vinte në një votim në Dhomën e Përfaqësuesve.

Paketa pritet të ofrojë një nxitje të konsiderueshme për forcat e Ukrainës, të cilat kanë vuajtur nga mungesa e municioneve dhe sistemeve të mbrojtjes ajrore në muajt e fundit.

Duke reaguar ndaj votimit, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se ai “përforcon rolin e Amerikës si një fener i demokracisë dhe udhëheqës i botës së lirë”.

VINI RE: Ky material është pronësi intelektuale e BBC