Vendosni fjalën kyçe....

Përkthyesi japonez akuzohet se i vodhi 16 milionë dollarëve yllit  të sportit


Ish-përkthyesi i yllit japonez të bejsbollit, Shohei Ohtani, u akuzua për mashtrim bankar të enjten në gjykatën federale dhe u akuzua për vjedhjen e 16 milionë dollarëve nga lojtari i Los Angeles Dodgers për të mbuluar borxhet e lojërave të fatit.

Sipas një ankese penale prej 36 faqesh dhe deklaratë nën betim të paraqitur në Gjykatën e Qarkut të SHBA-së në Los Anxhelos, Ippei Mizuhara përvetësoi paratë nga një llogari e Ohtanit që Mizuhara kishte ndihmuar në krijimin e saj dhe dërgoi fondet pa dijeninë e Ohtanit në një operacion të paligjshëm të lojërave të fatit.

Prokurori i SHBA-së E. Martin Estrada, duke shpallur rezultatet e hetimit të tij në një konferencë shtypi, theksoi se nuk kishte asgjë që të sugjeronte keqbërje nga Ohtani, i cili nënshkroi një kontratë rekord prej 700 milionë dollarësh, për t’iu bashkuar Dodgers këtë sezon.

“Dua të theksoj këtë pikë. Ohtani ishte viktimë në këtë rast. Nuk ka asnjë provë që të tregojë se Ohtani autorizoi mbi 16 milionë dollarë transferta nga llogaria e tij në bastore,” tha Estrada.

Rezultati i kurseu Dodgers dhe Major League Baseball një skandal të mundshëm me përmasa epike, duke kujtuar polemikën e ndezur 35 vjet më parë kur Pete Rose u akuzua për kumar në lojërat e bejsbollit, përfshirë ato të ekipit të tij, ndërsa luante dhe drejtonte Cincinnati Reds.

Ohtani, 29 vjeç, talenti i të cilit kanë bërë që ai të krahasohet me Babe Ruth, u tha gazetarëve në një konferencë shtypi më 25 mars se ai ishte viktimë e vjedhjes nga Mizuhara dhe se ai kurrë nuk ka vënë bast për bejsbollin ose nuk ka paguar me vetëdije baste.

Mizuhara, 39 vjeç, ka pranuar t’i dorëzohet autoriteteve federale të premten dhe pritej të bënte paraqitjen e tij fillestare në gjykatë atë pasdite, sipas Thom Mrozek, një zëdhënës i Zyrës së Prokurorit të SHBA.