Vendosni fjalën kyçe....

Vuçiç pas takimit me Melonin: Pres që Fiat Panda elektrike të prodhohet në Serbi


Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha të dielën se pret që prodhuesi i automjeteve Stellantis (STLAM.MI) të prodhojë makina elektrike Fiat Panda në qytetin qendror Kragujevac.

Vuçiç, i cili foli pas takimit me kryeministren italiane Giorgia Meloni, nuk dha ndonjë datë specifike për nisjen e prodhimit.

Vuçiç tha se prodhimi i Pandas elektrike do të rriste tregtinë midis Italisë dhe Serbisë e cila ka një volum aktual mbi 4.6 miliardë euro në vit, përcjell Reuters.

Gjenerata aktuale e Fiat Panda është montohet afër Napolit në Itali dhe modeli i ri pritet rreth mesit të vitit 2024.

Stellantis (i krijuar në vitin 2021 përmes bashkimit të PSA të Francës dhe Fiat Chrysler) dhe qeveria serbe në vitin 2022 nënshkruan një marrëveshje prej 190 milionë eurosh për të prodhuar automjete elektrike në fabrikën e Kragujevacit, e cila më parë prodhonte modelin Fiat 500L.