Vendosni fjalën kyçe....

Grindje diplomatike mes Britanisë dhe Greqisë, Sunak anulon në minutë të fundit takimin me Mitsotakisin


Një grindje diplomatike ka shpërthyer midis qeverisë britanike dhe asaj greke për mermeret Elgin.

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis do të takohej me Rishi Sunak në Londër, por ky i fundit e anuloi takimin në minutën e fundit.

Një zëdhënës i kryeministrit grek tha për BBC se ishte “i zhgënjyer” që takimi ishte anuluar “në orën e 11-të”.

Mitsotakis refuzoi një takim alternativ me zëvendëskryeministrin.

Anulimi erdhi një ditë pasi Mitsotakis i tha Laura Kuenssberg të BBC-së se mermerët duhet të kthehen.

Mermeret, të njohura edhe si Skulpturat e Partenonit, janë thesare të lashta greke në Muzeun Britanik të sjellë në MB nga diplomati britanik Lord Elgin në fillim të shekullit të 19-të.

Një zëdhënës i Zyrës së Kryeministrit grek tha për BBC: “Kryeministri është i zhgënjyer që kryeministri Sunak anuloi takimin e tyre dypalësh në orën 11 të sotme.”

“Greqia dhe Britania kanë një histori shumë të thellë miqësie dhe bashkëpunimi dhe qeveria greke është jashtëzakonisht e befasuar nga ky vendim.

“Kryeministri priste me padurim të diskutonte një sërë temash me interes të ndërsjellë, duke përfshirë konfliktin Izrael-Gaza, pushtimin e paligjshëm të Rusisë në Ukrainë, ndryshimet klimatike, si dhe sfidat e përbashkëta si migrimi, dhe sigurisht Skulpturat e Partenonit”.

Burime me njohuri për gjendjen shpirtërore në qeverinë greke thanë se Mitsotakis ishte “i hutuar” dhe “i mërzitur”.