Vendosni fjalën kyçe....

Rusia arreston një shtetas amerikan me dyshimin për ‘spiunazh’ – RIA


Një shtetas i huaj i identifikuar vetëm si E. M. Spector është burgosur me akuza për spiunazh, njoftoi të enjten agjencia e lajmeve RIA, duke cituar gjykatën ‘Lefortovo’ në Moskë.

Gjykata nuk pranoi të jepte hollësi mbi akuzat, duke thënë se ato ishin sekrete. Nëse shpallet fajtor, Spector përballet me 10 deri në 20 vjet burg.

Sipas raporteve të pakonfirmuara të mediave, Spector është një shtetas amerikan me origjinë ruse dhe mund të jetë i njëjti Eugene ‘Gene’ Spector i dënuar për akuza për ryshfet në vitin 2021.

RIA vuri në dukje se ‘një burrë me iniciale të ngjashme’ u dënua nga gjykata e Ostankinos në qershor të atij viti me katër vjet në një burg të sigurisë maksimale.

Akuzat përfshinin ndërmjetësimin e një ryshfeti të madh për Anastasia Alekseeva, më parë asistente e Arkady Dvorkovich, zëvendëskryeministër nga viti 2012 deri në 2018. Pasi ai dënim u anulua në apel, Spector mori një dënim prej tre vjet e gjysmë në një gjyq të ri në 2022.

Lajmi për arrestimin e Spector vjen një ditë pasi Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken telefonoi Paul Whelan, një ish-marins amerikan i dënuar për spiunazh në vitin 2020. Shërbimi Federal i Sigurisë Ruse (FSB) pretendoi se Whelan pranoi një USB nga një prej agjentëve të tij të fshehtë duke besuar se përmbante një listë të klasifikuar të anëtarëve të saj aktivë.

Mbrojtja e Whelan argumentoi se ai po kërkonte foto nga një veprimtari ku kishte marrë pjesë, se ai ishte viktimë e një kurthi dhe se i gjithë gjyqi ishte një ‘mashtrim’.

Në prill, Rusia tha se e kapi gazetarin e Wall Street Journal, Evan Gershkovich, duke e akuzuar se po përpiqej të merrte sekrete shtetërore rreth operacioneve të industrisë ushtarake. Ai është ende në paraburgim. Uashingtoni i konsideron të dy Whelan dhe Gershkovich ‘të arrestuar gabimisht’ dhe thuhet se po shqyrton mundësitë për t’i liruar ata në një shkëmbim të të burgosurve.