Vendosni fjalën kyçe....

Ukraina s’do e lëshojë Bakhmut-in – Zyra e Zelenskyt


Kievi ka vendosur të vazhdojë të mbajë dhe të mbrojë qytetin strategjik të Donbass, Bakhmut, njoftoi të martën zyra e presidentit Vladimir Zelensky. Zona ka përjetuar disa nga luftimet më brutale mes fushatës ushtarake njëvjeçare të Rusisë në Ukrainë.

Presidenti Zelensky u takua me zyrtarët e tij të lartë ushtarakë për të dëgjuar raportet e komandantit të përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës, si dhe komandantëve të fushëbetejës, të cilët shpjeguan situatën në vijën e frontit.

“Pas shqyrtimit të ecurisë së operacionit mbrojtës në drejtimin Bakhmut, të gjithë anëtarët e Shtabit shprehën një qëndrim të përbashkët në lidhje me mbajtjen dhe mbrojtjen e mëtejshme të qytetit Bakhmut”, thuhet në një deklaratë në faqen e internetit të Zyrës Presidenciale.

Zyrtarët e Kievit diskutuan gjithashtu sigurimin e armëve dhe municioneve në vijat e frontit, si dhe tarifat dhe sasitë e dërgesave të armëve perëndimore dhe shpërndarjen e tyre për grupet ushtarake, sipas deklaratës.

Lufta për Bakhmut – një bazë kryesore dhe qendër logjistike për forcat e Kievit në Republikën Popullore të Donetsk – ka nisur që nga gushti. Forcat ruse kanë kapur disa fshatra në rajon dhe së fundmi pothuajse kanë rrethuar qytetin, sipas shefit të Kompanisë Ushtarake Private Wagner, Evgeny Prigozhin.