Vendosni fjalën kyçe....

11 të vdekur dhe 16 të zhdukur nga cikloni Freddy në Malawi


Të paktën 11 persona u konfirmuan të vdekur të hënën pas një stuhie tropikale vdekjeprurëse që goditi Malavinë jugore, duke lënë shumë të plagosur dhe të pagjetur, thanë autoritetet lokale për CNN.

I gjithë Malavia jugore është nën ndikimin e ciklonit Freddy,” tha zëdhënësi i policisë së Malavisë, Peter Kalaya.

Ne filluam të ndjejmë ndikimin e ciklonit të premten. Ka shkaktuar shumë kërdi. Vetëm në Blantyre, i cili është kryeqyteti tregtar i Malawi-t në rajonin jugor, këtë mëngjes që nga ora 7:00 (01:00 ET), morëm raporte për 11 vdekje të konfirmuara me 16 persona të zhdukur, shumica e të cilëve janë transportuar. larg nga ujërat e rrjedhshëm dhe disa të tjerë janë lënduar”, shtoi ai.

Kalaya paralajmëroi se numri i të vdekurve dhe të zhdukurve mund të rritet për shkak të shirave të dendur dhe erërave të forta.

Shkollat do të qëndrojnë të mbyllura në 10 nga rrethet më të prekura deri të mërkurën, tha në një deklaratë ministria e arsimit e Malavi.

Kalaya tha se shkatërrimi i shkaktuar nga stuhia kishte përmbytur rrugët dhe kishte shkaktuar ndërprerje në zonat më të prekura të Malavi, duke i bërë përpjekjet e shpëtimit të vështira.

 “Ata [skuadrat e shpëtimit] po bëjnë çmos për të ofruar ndihmën që munden. Aty ku mund të lëvizin, ata po lëvizin. Për shkak se shirat janë ende duke rënë, përpjekjet e shpëtimit janë prekur në vende të ndryshme, “tha ai.