Vendosni fjalën kyçe....

Ekuipazhi i astronautëve të SpaceX niset për në shtëpi pas pesë muajsh qëndrimi në hapësirë


Katër astronautët që përbëjnë ekipin Crew-5 në bordin e Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor filluan udhëtimin e tyre të kthimit në shtëpi të shtunën në mëngjes, duke shënuar fundin e një qëndrimi pesë mujor në hapësirë, sipas CNN.

Kapsula e SpaceX Crew Dragon u zbarkua nga stacioni hapësinor në orën 2:20 të mëngjesit ET, duke filluar pjesën e fundit të udhëtimit të astronautëve. Anija kozmike është vendosur të arrijë në Florida rreth orës 21:20. ET të shtunën.

Anijet e shpëtimit do të presin mbërritjen e ekipit, gati për të nxjerrë kapsulën nga oqeani dhe për të lejuar ekuipazhin të zbarkojë, duke u dhënë astronautëve frymën e parë të ajrit të pastër në gati 160 ditë. Menjëherë pas kësaj, ekuipazhi do të niset për në Qendrën Hapësinore të NASA Johnson në Hjuston.

Katër anëtarët e ekuipazhit – astronautët e NASA-s Nicole Mann dhe Josh Cassada, astronauti Koichi Wakata i JAXA-s, ose Agjencia Japoneze e Kërkimit të Hapësirës Ajrore dhe kozmonautja Anna Kikina e agjencisë ruse hapësinore Roscosmos – u nisën në stacionin hapësinor në bordin e një kapsule SpaceX Crew Dragon tetorin e kaluar. . Ata kanë shpenzuar muajt e fundit duke kryer eksperimente kërkimore dhe duke mbajtur në hap me mirëmbajtjen e laboratorit orbital prej dy dekadash.

Dhe për ditët e fundit, të katërt i kanë dorëzuar operacionet ekipit të astronautëve Crew-6 që mbërritën në stacionin hapësinor më 3 mars.