Vendosni fjalën kyçe....

25 milionë banorë të Kalifornisë, ende janë nën ‘traumën’ e përmbytjeve


Rreth 25 milionë njerëz në Kaliforni janë nën vëzhgimin e përmbytjeve këtë fundjavë, teksa një sërë stuhish vdekjeprurëse përmbyt shtetin.

Disa rrugë ujore janë përmbytur, të paktën 19 njerëz kanë vdekur dhe mijërave u është thënë të evakuojnë shtëpitë e tyre, shkruan CNN.

Në Montecito, një qytet 84 milje (135 km) në veri-perëndim të Los Anxhelosit, vendasit thonë se shiu u’a shton traumën e ditëve të fundit..

Urdhri i evakuimit në Montecito është hequr, por banorët mbeten të shqetësuar. Dhe me kaq shumë tokë tashmë të ngopur, rreziku i përmbytjeve dhe rrëshqitjeve të dheut është shumë real.

Këtë javë, Poëell udhëhoqi vullnetarë rreth komunitetit, duke mbushur thasë me rërë dhe duke gërmuar llogore. Ai na çoi në një makinë të rrezikshme deri në një rrugë të ngushtë malore ku gurët gjigantë dhe balta bllokuan hyrjen në disa shtëpi.

 

Guvernatori i Kalifornisë, Gavin Neësom, iu bashkua vullnetarëve që mbushnin thasë me rërë në Santa Barbara. Ai thotë se zona është një “pikë e nxehtë” për të cilën ai është i shqetësuar në ditët në vijim.

“Ne kemi përjetuar rreth 24 trilion litra ujë që bien në këtë shtet në 16 ditët e fundit në mes të një thatësire të madhe,” tha guvernatori Neësom për BBC. Ai thotë se Kalifornia duhet të riimagjinojë mënyrën se si menaxhon ujin, sepse infrastruktura këtu është ndërtuar për një kohë që nuk ekziston më.”

Kalifornianët janë mësuar me motin ekstrem – zjarret, thatësirën dhe kërcënimin e tërmeteve, me shumë njerëz që presin “Big One” që parashikojnë kaq shumë ekspertë. Por “parada e stuhisë” që godet Kaliforninë është e re.

Të paktën 19 persona kanë humbur jetën në këto stuhi, të cilat filluan në fund të dhjetorit. Një djalë pesë vjeçar është ende i zhdukur pasi u hoq nga krahët e nënës së tij në ujërat e përmbytjeve të shpejta në Kaliforninë qendrore, kur ata u bllokuan teksa po udhëtonin për në shkollë.