Vendosni fjalën kyçe....

Prania e grupit rus Wagner në Serbi alarmon SHBA-në, inteligjenca monitoron lëvizjet


Zyrtarët e lartë amerikanë po ndjekin gjithnjë e më shumë lëvizjet dhe përpjekjet e grupit rus ushtarak privat Wagner jashtë Ukrainës, ndërsa Moska vazhdon të përdorë organizatën për të nisur operacionet e ndikimit në Afrikë dhe Evropë.

Muajin e kaluar, administrata Biden uli inteligjencën e klasifikuar duke thënë se Rusia po mbështetet në grupin Wagner në Ukrainë për të rekrutuar të burgosur dhe për të nisur ofensivën në qytetin e Bakhmut.

Por zyrtarët amerikanë po mbledhin gjithashtu inteligjencë në lidhje me aktivitetet e grupit në vende të tilla si Republika e Afrikës Qendrore, Mali dhe Serbia, sipas kabllogrameve të siguruara nga POLITICO, ku Rusia po përdor Wagnerin për të luftuar opinionet anti-Putin.

Grupi Wagner, në pronësi të oligarkut rus Yevgeny Prigozhin, vepron në dhjetëra vende dhe punon me qeveritë në projekte ushtarake dhe politike. Shtetet e Bashkuara kanë ndjekur prej kohësh aktivitetet e grupit në të gjithë botën, veçanërisht në vende të tilla si Siria, ku janë vendosur trupat amerikane.

Kabllogramet tregojnë se si zyrtarët amerikanë po ndjekin lëvizjet dhe aktivitetet e Wagner-it në terren në Republikën e Afrikës Qendrore dhe Serbi, dhe shkallën në të cilën grupi paraqet kërcënim për forcat dhe zyrtarët vendas. Ndërsa Wagner ka operuar për vite në të dy vendet, kabllogramet ofrojnë një kontekst të ri se si administrata Biden po analizon aktivitetin në rritje të grupit paraushtarak në vendet politikisht të trazuara.

Wagner ka pozicionuar njerëz edhe në Beograd, dhe ka njoftuar se ka vendosur zyrtarisht operacionet në Serbi në fillim të dhjetorit. Që atëherë, ajo ka nisur operacione ndikimi për të kundërshtuar “aktivitetin kundër regjimit të Putinit nga elementë të diasporës ruse”, thuhej në një nga kabllogramet.

Prania e grupit në Serbi vjen ndërsa tensionet vazhdojnë të rriten në kufirin e Kosovës. Presidenti serb Aleksandar Vuçiç – i cili nuk e njeh shpalljen e pavarësisë së Kosovës në vitin 2008 – ka urdhëruar trupat të lëvizin në pozicione të gatshme luftarake dhe ka kërcënuar se do të kalojë në Kosovë për të mbrojtur popullin serb që jeton atje. Situata në Kosovë është përkeqësuar që nga nëntori kur autoritetet njoftuan se serbët etnikë do të duhej të dorëzonin targat e tyre të lëshuara nga Serbia.

Zyrtarët amerikanë po planifikojnë veprime shtesë kundër Wagner për të kufizuar rolin e tij në Ukrainë. Shtetet e Bashkuara kanë sanksionuar tashmë Prigozhin, Wagner dhe rrjetin e tij, por masa shtesë financiare ka të ngjarë të vijnë.