Vendosni fjalën kyçe....

Si mund t’i ketë dëmtuar “6 janari” shpresat e McCarthy për zgjedhjen në krye të Dhomës së Përfaqësuesve


Përpjekja rraskapitëse e Kevin McCarthy për t’u bërë kryetar i Dhomës së Përfaqësuesve mund të vendoset më në fund në përvjetorin e dytë të ditës ndoshta më të vështirë të karrierës së tij.

Më 6 janar 2021, ndërsa një turmë mbështetësish të Donald Trump sulmuan Kapitolin e SHBA-së, lideri i pakicës së atëhershme të Dhomës së Përfaqësuesve dhe Presidenti Trump u përfshinë në një bisedë telefonike të zemëruar.

“Duhet t’i largoni këta njerëz,” i kërkoi McCarthy zotit Trump, sipas kongresmenes Jamie Herrera-Beutler nga Uashingtoni, të cilës McCarthy i tha për thirrjen. “Ata janë njerëzit tuaj.”

“Epo, Kevin, mendoj se ata janë thjesht më të mërzitur për vjedhjen e zgjedhjeve sesa ju,” u përgjigj zoti Trump.

Ajo që pasoi, sipas kongresmenes, ishte një shkëmbim fyerjesh.

Dy vjet më vonë, zoti McCarthy është kthyer në të njëjtat salla të Kongresit të plaçkitur nga turma, duke u përpjekur – pa sukses për tre ditë të plota – të fitojë kryesinë e Dhomës së Përfaqësuesve.

Udhëtimi i tij qarkullues deri në atë pikë është pjesë e arsyes pse ai është në një pozicion kaq të pasigurt sot.

Një javë pasi pluhuri u ul nga sulmi në Kapitol, zoti McCarthy doli në foltoren e Dhomës për të thënë se Trump “mbart përgjegjësinë” për dhunën dhe duhet ta kishte denoncuar atë menjëherë. Ai tha se përpjekja për të prishur certifikimin e fitores presidenciale të Joe Biden ishte “jodemokratike, jo-amerikane dhe kriminale”. Ndërsa ai nuk e mbështeti shkarkimin e Trump, ai mbështeti një censurë formale të presidentit.

Ndërkohë, në prapaskenë, ai po u thoshte bashkëpunëtorëve republikanë se do t’i kërkonte presidentit të jepte dorëheqjen përpara se mandati i tij të skadonte më vonë atë muaj.

“E kam pasur me këtë djalë,” do të regjistrohej ai duke i thënë një grupi në një bisedë telefonike private.

Shpejt përpara vetëm dy javë, dhe zoti McCarthy po udhëtonte për në Palm Beach, Florida, për t’u takuar me “këtë djalë” në një shfaqje mbështetjeje që në dukje binte në kundërshtim me fjalët e tij të mëparshme publike dhe private.

“Presidenti Trump ka rënë dakord të punojë me liderin McCarthy për të ndihmuar Partinë Republikane të bëhet shumicë në Dhomën e Përfaqësuesve”, thuhej në një deklaratë nga ish-presidenti që shoqëronte një foto të të dyve duke qëndruar krah për krah në një nga dhomat e pallatit të klubit buzë oqeanit. .

Në më pak se një muaj, zoti McCarthy kishte larguar mbështetësit e Trump duke kritikuar njeriun e tyre dhe duke nënvlerësuar përpjekjet e kundërshtarëve republikanë të Trump, duke përfshirë udhëheqësin e Senatit Mitch McConnell, për të vendosur distancë midis partisë dhe ish-presidentit.

Këtë javë, ndërsa zoti McCarthy po përpiqej të fitonte mbi një pjesë të vogël të republikanëve që po bllokonin ngjitjen e tij në foltore, Trump rinovoi mbështetjen e tij për njeriun që dikur e quante “Kevini im”. Por nuk mjaftoi.

Pavarësisht nga fakti se shumë nga 20 republikanët që bllokuan zotin McCarthy kanë qenë mbështetës besnikë të Trump, duke përfshirë disa që votuan për të parandaluar certifikimin e fitores së Biden në orët pas sulmit në Kapitol, miratimi i zotit Trump pati pak ndikim.

“Unë nuk pajtohem me Donald Trump,” i tha BBC-së kongresmeni Ralph Norman, një nga mbajtësit. “Ai po mbështet Kevin McCarthy, dhe Kevin McCarthy është ai që tha se do të censuronte presidentin – dhe presidenti nuk duhej të ishte censuruar.”

Një nga kritikat e zotit McCarthy, ajo që bëri që republikanët të pengonin ngritjen e tij në postin e kryetarit në vitin 2015, kur ai ishte i radhës për postin pas dorëheqjes së detyruar të John Boehner, është se ai ka qenë mjaft besnik ndaj kauzës konservatore dhe shumë i gatshëm. të përkulem në presion. Nëse është kështu, përpjekjet e zotit McCarthy për të qetësuar kritikët e tij, për të ofruar një sërë lëshimesh për t’i fituar ata, mund të jenë vetëm një goditje e mëtejshme kundër tij.

“Ndoshta personi i duhur për punën e kryetarit të Dhomës nuk është dikush që ka shitur aksione të tij për më shumë se një dekadë për ta marrë atë,” tha të martën kongresmeni nga Florida, Matt Gaetz, një tjetër prej republikanëve.

Për disa, veprimet e zotit McCarthy në 6 janar dy vjet më parë – dhe në ditët dhe muajt që pasuan – vetëm e kanë përforcuar këtë pikëpamje /BBC.