Vendosni fjalën kyçe....

Arrestimi i 6 numëruesve në Elbasan, Policia: Falsifikuan materialet zgjedhore


Policia e Elbasanit ka publikuar sot informacionin zyrtar për arrestimin e 6 komisionerëve të KZAZ 53 në Përrenjas për falsifikimin e materialeve zgjedhore gjatë zgjedhjeve të 25 prillit 2021.

Komisionerët akuzohen se kanë ndryshuar numrin e votave dhe deputeti që ka përfituar më shumë sipas Prokurorisë është deputeti i PD-së Lefter Gështenja.

NJOFTIMI I POLICISË

Specialistët për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe Financiar në Drejtorinë Vendore të Policisë Elbasan bënë ekzekutimin e masave të sigurisë “Arrest në burg”, për veprën penale “Falsifikimi i materialeve zgjedhore dhe i rezultatit të zgjedhjeve”, për shtetasit:

  • Erald Karriqi, 35 vjeç, banues në Përrenjas;
    •Ylli Kuka, 35 vjeç, banues në fshatin Karkavec, Përrenjas;
  • Durim Alla, 49 vjeç, banues në Përrenjas;
    •Erjon Dashi, 31 vjeç, banues në fshatin Berzeshtë, Përrenjas;
    •Mili Vasku, 33 vjeç, banues në fshatin Rrajcë Fushë, Përrenjas;
    •Olgert Alla, 40 vjeç, banues në Përrenjas.

Nga veprimet hetimore dyshohet se këta shtetas, të cilët kanë pasur si detyrë numërimin e votave, gjatë procesit zgjedhor të datës 25.04.2021, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, kanë shënuar në tabelat e rezultatit, të dhëna të ndryshme nga ato të fletëve të votimit, me qëllim favorizimin e kandidatëve të subjekteve zgjedhore.

Materialet hetimore i kaluan Prokurorisë Elbasan, për veprimet e mëtejshme.