Vendosni fjalën kyçe....

OBSH po mbledh prova për krime lufte në Ukrainë për bombardimet e objekteve shëndetësore nga Rusia


Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) po mbledh prova për një hetim të mundshëm të krimeve të luftës në bombardimet e Rusisë në objektet e kujdesit shëndetësor në Ukrainë.

Drejtori i Emergjencave të OBSH-së, Mike Ryan, në një vizitë të paparalajmëruar së bashku me shefin e OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha në një konferencë për shtyp se ishte përgjegjësi e qartë e palëve ndërluftuese për të shmangur sulmin ndaj objekteve shëndetësore, megjithatë OBSH kishte dokumentuar tashmë 200 sulme në spitale dhe klinika në vendi, shkruan Reuters.

“Sulmet e qëllimshme në objektet e kujdesit shëndetësor janë një shkelje e ligjit ndërkombëtar humanitar dhe si të tilla – bazuar në hetimin dhe atribuimin e sulmit – përfaqësojnë krime lufte në çdo situatë”, tha Ryan.

“Ne vazhdojmë të dokumentojmë dhe të dëshmojmë për këto sulme… dhe kemi besim se sistemi i OKB-së dhe Gjykata Penale Ndërkombëtare dhe të tjerët do të ndërmarrin hetimet e nevojshme për të vlerësuar qëllimin kriminal pas këtyre sulmeve”.

Rusia ka mohuar akuzat e mëparshme nga Ukraina dhe vendet perëndimore për krime të mundshme lufte dhe gjithashtu ka mohuar të ketë shënjestruar civilët në luftë.

Ryan tha se 200 rastet nuk përfaqësonin tërësinë e sulmeve ndaj objekteve mjekësore të Ukrainës por vetëm ato që OBSH kishte verifikuar.

Kievi ka thënë se ka pasur rreth 400 sulme të tilla që kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt.

Presidenti Volodymyr Zelenskiy tha të enjten se trupat ruse kishin shkatërruar ose dëmtuar rreth 400 institucione të kujdesit shëndetësor në Ukrainë.

“Mesazhi im për të gjithë popullin e Ukrainës është ky: “OBSH qëndron pranë jush”… Ne vazhdojmë t’i bëjmë thirrje Federatës Ruse që të ndalojë këtë luftë,” tha Tedros në të njëjtën konferencë për shtyp.

Shtetet anëtare të OBSH-së do të shqyrtojnë të martën një rezolutë kundër Rusisë që përfshin mbylljen e mundshme të një zyre të madhe rajonale në Moskë, tregoi një dokument i marrë nga Reuters të enjten.

Draft rezoluta ndalon pa sanksione më të ashpra, si pezullimi i Rusisë nga bordi i agjencisë globale të shëndetit të OKB-së, si dhe një ngrirje e përkohshme e të drejtave të saj të votës, thanë tre burime diplomatike dhe politike.