Vendosni fjalën kyçe....

Kryeprokurori i Haitit akuzon kryeministrin për ekzekutimin e presidentit të vendit


Hetimet për vrasjen e ish-presidentit të Haitit Jovenel Moise morën një kthesë të papritur të martën, pasi Kryeprokurori i vendit ka akuzuar kryeministrin Ariel Henry si të përfshirë në vrasjen e Moise.

Prokurori i Port-au-Prince Bedford Claude gjithashtu lëshoi ​​një urdhër të martën që ndalonte kryeministrin Henry të largohej nga Haiti.

Henry u thirr për të dëshmuar pasi hetuesit pohuan një seri telefonatash mes tij dhe Joseph Felix Badion, një nga tre të dyshuarit kryesorë në atentat. Badion, një ish-zyrtar i Ministrisë së Drejtësisë në Haiti, aktualisht besohet se është në arrati.

Kryeministri i ka mohuar akuzat.

“Fajtorët e vërtetë, organizatorët dhe sponsorët e vrasjes së tmerrshme të Presidentit Jovenel Moise, do të identifikohen, do të dalin para drejtësisë dhe do të dënohen për krimin e tyre,” shkroi Henry në Twitter më 11 shtator.

Moise, 53 vjeç, u vra më 7 korrik nga komandot e armatosur në shtëpinë e tij në Port-au-Prince.

Një ditë para vdekjes së tij, Moise emëroi Henry-n, por ai nuk u betua. Pas vrasjes, kryeministri i përkohshëm Claude Joseph mori kontrollin e vendit. Ditë më vonë, Jozefi ia dorëzoi pushtetin Henry-t, i cili premtoi se do të formonte një qeveri të përkohshme me konsensus derisa të mbaheshin zgjedhjet.

Autoritetet kanë pohuar se 26 të dyshuar janë arrestuar, përfshirë tre oficerë policie dhe 18 ish-ushtarë kolumbianë të përfshirë në atentat.