Vendosni fjalën kyçe....

Pas dorëheqjes së Hancock, Sajid Javid rikthehet në kabinetin britanik si Ministër i Shëndetësisë


Pas dorëheqjes së Matt Hancock, vjen në postin e Ministrit të Shëndetësisë së Britanisë Sajid Javid.

Pas marrjes së detyrës së re, Javid ka thënë se dëshiron një kthim në normalitet “sa më shpejt të jetë e mundur”.

Siç raporton BBC, Javid tha se do të bënte gjithçka që mundej për të “ofruar për njerëzit e këtij vendi të madh”.

Javid, i cili ka pasur disa role kryesore qeveritare, tha se paraardhësi Hancock i tij kishte punuar “tepër fort”. Kthimi i tij në kabinet vjen 16 muaj pas dorëheqjes së tij. Kryeministri Boris Johnson e emëroi atë Kancelar të Thesarit në kabinetin e tij të parë. Por Javid dha dorëheqjen si kancelar gjatë riorganizimit të kabinetit në shkurt 2020 pasi ai refuzoi një kërkesë nga Johnson, që ai të shkarkonte këshilltarët e tij.

Por laburistët e kritikuan rikthimin e tij në kabinetin qeveritar, duke e akuzuar se politikat e tij kishin dobësuar Shërbimin Kombëtar Shëndetësor.

Emërimi i Javid vjen pasi Hancock u zbulua se kishte tradhëtuar bashkëshorten dhe nënën e tre fëmijëve të tij, me këshilltaren në ministri dhe kishte shkelur rregullat e distancës sociale për këtë.

Hancock u detyrua të jepte dorëheqjen pas presionit lidhur me fotot e publikuara nga tabloidi “The Sun”.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *