Vendosni fjalën kyçe....

Franca ndryshon qasjen në Afrikë, përpjekje për të kundërshtuar ndikimin e Kinës


Franca po kërkon të reformojë politikën e saj për ndihmën ndaj Afrikës – duke e bërë atë më bujare dhe më të shënjestruar në mënyrë më efikase – si pjesë e një strategjie për të kundërshtuar rritjen e ndikimit gjeopolitik të Kinës.

Ekonomitë dhe popullsia në lulëzim e Afrikës kanë krijuar mundësi fitimprurëse për lojtarët ndërkombëtarë, duke e bërë kontinentin një vatër të konkurrencës gjeopolitike gjatë dekadës së fundit. Fondi Monetar Ndërkombëtar zbuloi në 2019 që Afrika ishte bërë rajoni në botë me rritjen më të shpejtë, me Forumin Ekonomik Botëror që parashikon që popullsia e saj do të dyfishohej në rreth 2.2 miliardë deri në 2050.

Kina është partneri më i madh tregtar dypalësh i Afrikës, pasi ka tejkaluar SHBA në 2009. Para se kriza e koronavirusit të godiste ekonominë botërore, vlera e tregtisë kino-afrikane arriti në 161 miliardë euro (192 miliardë dollarë) në 2019.

“Tani mund të thuash se çdo projekt i madh në qytetet afrikane që është më i lartë se tre kate ose rrugë që janë më të gjatë se tre kilometra ka shumë të ngjarë të ndërtohen dhe projektohen nga kinezët”, i tha Forbes në 2018, Dave Roggeveen, themeluesi i botimit të specializuar MORE Architecture.

Si dhe në infrastrukturë, Kina ka investuar masivisht në media në Afrikë – me Agjencinë Shtetërore të Lajmeve Xinhua duke zhvilluar rrjetin më të madh të korrespondentëve të kontinentit. Nairobi është në qendër të pranisë së mediave afrikane të Kinës, me Xinhua duke lëvizur një nga selitë e saj nga Parisi në kryeqytetin Kenian në 2006.

Franca tani po kërkon gjithashtu të bëjë ndërhyrje të reja në kontinentin Afrikan duke ndryshuar strategjinë e saj drejt vendeve në zhvillim. Parisi ka arritur të rrisë buxhetin e tij të ndihmës globale edhe në mes të krizës së koronavirusit, me shpenzimet e zhvillimit nga 10.9 miliardë euro në 2019 në 12.8 miliardë euro në 2020.

Më 2 mars, deputetët francezë miratuan një projekt-ligj që rrit buxhetin e ndihmës së Francës në 0.55 përqind të PBB-së deri në vitin 2022. Qeveria e Presidentit Macron po rrit gjithashtu përpjekjet për të siguruar që paratë e ndihmës janë efektive. Projektligji përmban pesë objektiva kryesorë (për të luftuar kundër varfërisë, për të luftuar ndryshimin e klimës, për të forcuar shëndetin publik, për të zgjeruar shërbimet e arsimit dhe për të arritur barazinë gjinore) të përqendruar në Afrikën Sub-Sahariane dhe gjithashtu Haitin.

“Solidariteti ndërkombëtar nuk ka qenë kurrë më i domosdoshëm sesa tani,” tha Louis-Nicolas Jandeaux, një zëdhënës i Oxfam France. “Pandemia Covid-19 na tregon se sa shumë sfida të mëdha – si luftimi i varfërisë dhe mbrojtja e shëndetit publik – janë të lidhura. Duke qenë se Franca është një udhëheqëse në këto çështje shumëpalëshe dhe duke pasur parasysh që Presidenti Francez Emmanuel Macron ka folur aq shumë për rritjen e bashkëpunimit ndërkombëtar, Franca me të vërtetë duhet të japë një shembull të mirë për çështje si shpenzimet e ndihmës. “

Projekt-ligji kërkon gjithashtu t’i japë Francës më shumë ndihmë duke bashkuar dy agjencitë e saj të zhvillimit. Agjencia Franceze e Zhvillimit – e cila jep hua dhe grante – do të bashkohet me France Expertise – e cila përqendrohet në nivelin e vogël të logjistikës së projektit të zhvillimit. Ky bashkim do të lejojë punëtorët francezë të ndihmës “të përgjigjen më mirë dhe më drejtpërdrejt në nevojat e vendeve në të cilat po punojmë”, tha Jérémie Pellet, drejtori i France Expertise.

Shmangia e kurthit të borxhit

Franca ka pasur një marrëdhënie të gjatë dhe të komplikuar me Afrikën. Ajo fitoi kontrollin e pjesëve të mëdha të kontinentit – kryesisht duke kapur pjesën më të madhe të Afrikës perëndimore – në pushtimin konkurrues të kontinentit të nisur nga fuqitë evropiane nga shekulli i 17-të.

Pas një valë lëvizjesh të suksesshme të pavarësisë në vitet 1950 dhe 1960, Franca mbajti marrëdhënie të ngushta me shumë ish-koloni frankofone në një politikë që filloi të njihej si Françafrique. Mbrojtësit e kësaj qasje e panë Francën si një garantuese të stabilitetit në kontinent, por kritikët e panë Francën si të neveritshme për të hequr dorë nga ndikimi i saj i epokës koloniale dhe duke vazhduar të luante një rol klientelist.

Fokusi i shtetit francez në Afrikë u zbeh në vitet 1990 ndërsa e ktheu vëmendjen e tij drejt integrimit evropian. Por Franca edhe një herë ka vendosur synimet e saj në kontinent për të kundërshtuar rritjen e ndikimit të Kinës.

Dhe kësaj here Franca kërkon të sigurojë që veprimtaritë e saj në kontinent nuk sjellin asnjë rikthim të neo-kolonializmit, me një politikë të re ndihme që favorizon grante mbi huatë.

Analistët janë bërë gjithnjë e më të shqetësuar në lidhje me krijimin e kurtheve të Kinës me borxhet e saj të majme për vendet afrikane, për të cilat është huadhënësi më i madh dypalësh. Kreditë kineze për vendet e pazhvilluara janë edhe më të mëdha se sa tregohet nga shifrat zyrtare: rreth gjysma e tyre nuk raportohen në Fondin Monetar Ndërkombëtar ose Bankën Botërore, shkruan një raport për think-tank gjerman Instituti Kiel për Ekonominë Botërore gjetur në 2019.

Deri tani, Franca nuk ka pasur një rekord të shkëlqyeshëm në kredi: në 2018, gjysma e ndihmës së saj për zhvillim ishte në kredi në vend të granteve, sipas Oxfam. Sidoqoftë, ndërsa “vendet perëndimore gjithashtu përdorin borxhin për të fituar ndikim në vendet afrikane, ndryshe nga Kina, ata janë shumë të etur për të shmangur vendosjen e kurtheve të borxheve”, tha Chelpi-den Hamer i IRIS.

Ligji përfshin një plan për të riatdhesuar pasuritë e “keqfituara” që sistemi francez i drejtësisë ka konfiskuar nga udhëheqësit e huaj. Franca ka bërë përpjekje për të ndjekur politikanët e korruptuar që kanë vendosur miliona në tokën franceze. Në vitin 2020 një gjykatë e Parisit dënoi Teodorin Obiang, nënkryetar i Guinesë Ekuatoriale, me tre vjet burg dhe 30 milion euro gjobë për pastrim parash përmes pronave franceze.

Ridrejtimi i parave të paligjshme tek njerëzit është gjithashtu pjesë e një strategjie diplomatike për të rritur imazhin e Francës në Afrikë.

Ky aspekt duket aq i shëndoshë moralisht sa është pothuajse e pamundur të jesh kundër tij,” tha Magali Chelpi-den Hamer, shefi i programit humanitar dhe të zhvillimit në think-tank me bazë në Paris IRIS (Instituti Francez për Çështjet Ndërkombëtare dhe Strategjike) . “Sidoqoftë, vëllimi i parave në fjalë do të jetë relativisht i ulët.

“Ne po luftojmë Kinën në një betejë për ndikim – dhe një betejë mbi atë sistem të vendeve të qeverisë duhet të shohin si modelin e tyre”, tha Ministri i Jashtëm Francez Jean-Yves Le Drian muajin e kaluar për radion France Inter.

Përfshirja në rritje e Kinës në Afrikë kërcënon në “përfundim negativ për një periudhë afatmesme dhe afatgjatë”, paralajmëroi Macron në një konferencë shtypi në Xhibuti në turneun e tij afrikan 2019.

Nuk do të doja që një brez i ri investimesh ndërkombëtare të shkelnin sovranitetin e partnerëve tanë historikë ose të dobësonin ekonomitë e tyre“, shtoi ai.

Projekt-ligji i reformës së ndihmës së Francës tani shkon në Senat dhe pritet të bëhet ligj këtë verë.

VINI RE: Ky material është pronësi intelektuale e France 24


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *