Vendosni fjalën kyçe....

Tensionet me Turqinë, Greqia do blejë miliarda euro armatime


Greqia ka në plan të blejë armë, të forcojë stafin e saj të ushtrisë dhe të riorganizojë industrinë e saj të mbrojtjes, tha të hënën zëdhënësi i qeverisë, ndërsa tensionet me aleatin e NATO-s, Turqinë, për burimet e energjisë në Mesdheun lindor po rriten.

Greqia, e cila doli nga ndihma e tretë ndërkombëtare në vitin 2018 dhe ka qenë duke luftuar me ndikimin ekonomik të koronavirusit të ri, dëshiron të shpenzojë një pjesë të rezervave të saj të parave, që llogariten në miliarda euro në sektorin e saj të mbrojtjes.

“Ne jemi në bisedime me aleatët për të rritur forcat tona të armatosura.” – u tha gazetarëve zëdhënësi qeveritar, Stelios Petsas, duke shtuar se kryeministri Kyriakos Mitsotakis do të përshkruajë planet e tij gjatë një fjalimi vjetor të politikës ekonomike të shtunën.

Një zyrtar i qeverisë greke i tha Reuters javën e kaluar se Greqia është në bisedime me Francën dhe vendet e tjera rreth blerjes së avionëve luftarakë

. Greqia po përpiqet gjithashtu për më shumë se një dekadë të konsolidojë dhe privatizojë kompanitë e saj të mbrojtjes që kanë pasur bilanc negativ financiar.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *