Vendosni fjalën kyçe....

Protestuesit në SHBA s’kursejnë asgjë, shkrumbojnë kishën 200-vjeçare në Uashington DC (Video)


 

Protestuesit në Uashington DC i kanë vënë flakën një kishe historike, që ndodhet vetëm 300 metra larg Shtëpisë së Bardhë.

Teksa kishin mësyrë rrugët për të protestuar, ata i vunë zjarrin Kishës Episkopale të Shën Gjonit në sheshin Lafayette, një pikë referimi historik.

Pamjet nga vendi i ngjarjes treguan flakët që përpinë godinën historike ndërsa muret e saj të jashtme janë shkarravitur me mbishkrime të ndryshme.

Policia u detyrua të përdorë gaz lotsjellës për të shpërndarë turmat e rebeluesve dhe të çajë rrugën për zjarrfikëset. 

Kisha është ndër monumentet më të njohura në Uashington DC dhe është vizituar nga çdo president i SHBA-ve që kur është ndërtuar para dy shekujsh.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *