Vendosni fjalën kyçe....

Tregjet ndërkombëtare tkurren, kriza Covid-19 po godet fort ekonominë globale


Tregjet e aksioneve në të gjithë botën e kanë nisur javën keq pasi përhapja e koronavirusit vijon të godasë ekonominë globale.

Indeksi FTSE ra mbi katër përqind në fillimin e tregtimit në Londër, ndërsa DAX dhe CAC i Francës janë ulur pothuajse pesë përqind. Stoxx-i evropian ra 4,5 përqind në hapjen e së hënën.

Megjithë qeveritë që pompojnë triliona në ekonomitë e tyre, tregjet evropiane janë zhytur mbi 30 përqind gjatë 30 ditëve të fundit pasi pandemia e koronavirusit kërcënon të rrëzojë ekonominë globale.

Rrëshqitja në stoqet evropiane pason një rënie të mprehtë të tregut në Azi e Paqësor të hënën. Në Indi, Nifty 50 u zhyt më shumë se njëmbëdhjetë përqind, ndërsa indeksi i Straits Times në Singapor rrëshqiti mbi shtatë përqind.

Stoqet në Kinën kontinentale ishin gjithashtu me dritë të kuqe, me Shanghai Composite që ra më shumë se tre përqind. Hang Seng i Hong Kongut po tregton gati pesë përqind më të ulët.

Qeveritë në të gjithë botën kanë filluar pako ndihme masive për të mbështetur bizneset dhe punëtorët për të kaluar krizën.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *