Vendosni fjalën kyçe....

Trump fajëson Iranin për sulmin ndaj ambasadës amerikane në Irak


Presidenti i SHBA-së, Trump, akuzoi Iranin për ‘orkestrimin e një sulmi’ kundër ambasadës amerikane në Irak të martën, mes protestave të vazhdueshme jashtë ndërtesës.

‘Irani vrau një kontraktues amerikan dhe plagosi shumë të tjerë. Ne u përgjigjëm fuqishëm dhe gjithmonë do ta bëjmë’, shkroi Trump në Twitter.

Ai shtoi: ‘Tani Irani po orkestron një sulm në Ambasadën e SHBA-së në Irak. Ata do të mbahen plotësisht përgjegjës’.

Trump gjithashtu i bëri thirrje qeverisë së Irakut që të marrë masat e nevojshme për të mbrojtur kompleksin amerikan në zonën diplomatike.

Protestuesit irakenë të indinjuar të martën sulmuan ambasadën amerikane në Bagdad, duke protestuar se sulmet e Uashingtonit mbi batalionet e armatosura i përkasin forcave të Hashd al-Shaabi të mbështetur nga Irani.

Të paktën 25 njerëz u vranë gjatë sulmeve ajrore të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në fundjavë në pozicionet e Kataib Hezbollah, një grup militantësh të mbështetur nga Irani, në Irak dhe Siri.

Ministria e Jashtme e Irakut dënoi sulmet e fundjavës, duke i quajtur ato ‘një shkelje të qartë të sovranitetit të Irakut’.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *