Vendosni fjalën kyçe....

“Do kërkoj me çdo kusht territoret e humbura” – Betohet presidenti ukrainas


Volodimir Zelensky ka bërë thirrje për dorëheqjen e kabinetit dhe kthimin e territoreve “të humbura”, pasi u betua si presidenti i Ukrainës. Ai tha se dëshiron të negociojë paqen në Donbass, edhe nëse rrezikon të humbasë postin e tij.

Komediani i kthyer në politikan u përurua si president i Ukrainës gjatë një ceremonie në parlament në Kiev të hënën.

Në fjalimin e tij të inaugurimit, Zelensky i bëri thirrje parlamentit ukrainas të shkarkojë kreun e shërbimit të sigurisë të vendit, Prokurorit të Përgjithshëm dhe ministrit të Mbrojtjes.

Ai gjithashtu tha se Kievi do të përpiqet të kërkojë territoret e “humbura” dhe se çdo zgjidhje e paqes në Donbass.

“Detyra jonë e parë është arritja e armëpushimit në Donbass,” tha Zelensky në fjalimin e tij për popullin e Ukrainës nga tribuna e Rada Verkhovna. Ai shtoi se nuk ka frikë të marrë “vendime të vështira” për të arritur zgjidhjen ndërsa kurrë nuk do të dorëzojë territorin ukrainas.

“Unë jam gati të humbas pozicionin tim pa hezitim në mënyrë që paqja të vijë – pa humbur kurrë territorin tonë.” – shtoi ai.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *