Vendosni fjalën kyçe....

Suedia merr sot vendimin në lidhje me akuzat ndaj Julian Assange për përdhunim


Prokurorët suedezë do të njoftojnë nëse do rihapin një hetim mbi akuzën për përdhunim kundër bashkë-themeluesit të Wikileaks Julian Assange.

BBC” shkruan se hetimi mund të rihapet me kërkesën e avokatit të akuzueses.

Assange, i cili mohon akuzat, ka shmangur ekstradimin në Suedi për shtatë vjet pasi kërkoi strehim në ambasadën Ekuadoriane në Londër në 2012.

Por 47-vjeçari u dëbua muajin e kaluar dhe u dënua me 50 javë në burg për shkeljen e kushteve të tij me kusht.

SHBA gjithashtu dëshiron të ekstradojë Assange nga Mbretëria e Bashkuar për rolin e tij të dyshuar në lirimin e materialit të klasifikuar ushtarak dhe diplomatik në 2010.

Çfarë ndodh tani?

Të hënën (sot), zv / drejtori i Suedisë i prokurorive publike, Eva-Marie Persson, do të njoftojë vendimin e saj nëse do të rishqyrtojë hetimin e sulmit seksual pasi ai u hodh dy vjet më parë.

Prokurorët suedezë thanë në atë kohë që mendonin se nuk ishin në gjendje ta merrnin çështjen përpara ndërsa Assange ishte brenda ambasadës ekuadoriane.

Megjithatë, gruaja që  pretendon se është përdhunuar, tani dëshiron që çështja të rihapet, pas  arrestimit të Assange muajin e kaluar, ku Ekuadori tërhoqi papritmas mbrojtjen e tij dhe ftoi policinë ta arrestonte atë, prokurorët suedezë po shqyrtojnë mundësitë.

Sipas ligjit suedez, ata kanë kohë deri vitin e ardhshëm për të ndjekur çështjen. Nëse ata e rihapin hetimin, ka gjasa të ngrejë pyetjen se cila kërkesë për ekstradim duhet të ketë përparësi:  Suedia ose SHBA.

Australiani, përballet me akuzën për komplot, për të kryer ndërhyrje kompjuterike në SHBA. Ai akuzohet për pjesëmarrje në një nga publikimet më të mëdha ndonjëherë të sekreteve qeveritare, të cilat mund të rezultojnë në një periudhë burgimi deri në pesë vjet.

Pas arrestimit të tij dramatik muajin e kaluar, Assange u dërgua në Gjykatën e Magjistraturës në Westminster dhe u shpall fajtor për shkeljen e lirimit me kusht. Aktualisht ai po mbahet në burgun e Belmarshit në Londër.

Kombet e Bashkuara kanë kërkuar që të respektohet e drejta e tij për një gjykim të drejtë, gjatë çdo procesi ekstradimi.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *