Vendosni fjalën kyçe....

Basha takim me pedagogët e Universitetit të Vlorës: Kolapsi në arsim si pasojë e mosfinancimit dhe militantizmit


Kreu i opozitës Lulzim Basha ka qenë në një bashkëbisedim me pedagogët e Universitetit Ismail Qemali në Vlorë.

Në fjalën e tij Basha është ndalur në kushtet e vështira në të cilat ndodhet arsimi sot, duke përmendur se buxheti për arsimin është në shifrat më të ulta.

“Kolapsi në arsim është si pasojë e mosfinancimit dhe militantizmit, në Kosovë dhe Maqedoni 6% e buxhetit të shtetit shkon për arsimin ndërsa në vendin tonë nuk ndodh kjo”- u shpreh Basha.

Më tej Basha u ndal edhe në sistemin parauniversitar duke deklaruar se është në një gjendje të mjerueshme.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *