Vendosni fjalën kyçe....

Tragjedia në Butrint ku humbën jetën 5 persona, ndalohet fieraku i dënuar me 10 vite burg


Policia e Fierit ka kapur një prej organizatorëve të tragjedisë së Butrintit.

I arrestuari është Albert Gega, i dënuar me 10 vite burgim për kalim të paligjshëm kufiri.

Gega në bashkëpunim me 5 persona të tjerë, në tetor të vitit 2008, organizuan kalimin e kufirit për 22 persona, 5 prej të cilëve u mbytën në liqen.

“Policia e Fierit kap dhe ndalon një prej organizatorëve të tragjedisë së Butrintit.

U ndalua shtetasi Albert Gega i dënuar me 10 vite burgim për veprën penale “Ndihma për kalimin e paligjshëm të kufijve”.

Në vijim të zbatimit të planit operacional “Për kapjen e personave të shpallur në kërkim” nga shërbimet e Seksionit për Trafiqet e Paligjshme në bashkëpunim me Forcën e Posaçme Operacionale Fier, në fshatin Kurjan u ndalua shtetasi i shpallur në kërkim:

Albert Gega, 36 vjeç, banues në fshatin Kurjan.

Në Tetor të vitit 2008 në liqenin e Butrintit, shtetasi Albert Gega në bashkëpunim me 5 shtetas të tjerë, ka ndihmuar për të kaluar në mënyrë të paligjshme 22 persona ku 5 prej të cilëve u mbytën në liqen.

Gjykata e Sarandës e ka dënuar këtë shtetas me 10 vjet burg, për veprën penale “Ndihma për kalimin e paligjshëm të kufijve” parashikuar nga Neni 298 i Kodit Penal.” – thuhet në njoftim.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *