Vendosni fjalën kyçe....

Franca do të vendosë 30,000 policë mes frikës së dhunës pas balotazhit zgjedhor


Rreth 30,000 policë do të vendosen në të gjithë Francën të dielën mbrëma, mes frikës së dhunës pas rezultateve përfundimtare të zgjedhjeve të parakohshme, në të cilat e djathta ekstreme shpreson të fitojë shumicën në parlament.

Gérald Darmanin, ministri i brendshëm, tha se 5,000 policë do të jenë në detyrë në Paris dhe zonat përreth tij për të “siguruar që e djathta radikale dhe e majta radikale të mos përfitojnë nga situata për të shkaktuar kaos”.

Katër persona, duke përfshirë një nën 18 vjeç, u arrestuan pasi zëdhënësja e qeverisë, Prisca Thevenot, tha se ajo dhe ekipi i saj ishin sulmuar të mërkurën në mbrëmje teksa vendosnin postera të fushatës në Meudon, jashtë Parisit.

Zëvendësja e saj dhe një aktivist i partisë u plagosën pasi ekipi i tha një grupi prej rreth 10 të rinjsh që të ndalonin zhvlerësimin e posterave të fushatës. “Ne u thamë atyre, pa qenë agresivë, se [shpërfytyrimi i posterave] nuk lejohej”, tha Thevenot për Le Parisien. Ajo tha se policia mbërriti më pak se pesë minuta pas sulmit.

Dhuna nuk është kurrë zgjidhja. Unë do të vazhdoj fushatën time në terren”, shkroi Thevenot në X, përcjell The Guardian.

Një kandidate për Partinë Rally Kombëtare të Marine Le Pen (RN) në Savoie, Marie Dauchy, tha gjithashtu se ajo ishte sulmuar nga një shitës në një treg të mërkurën.

Raundi i dytë vendimtar i së dielës pritet të rezultojë që RN e ekstremit të djathtë, anti-emigracion, të bëhet partia më e madhe në parlament, pavarësisht nëse ajo arrin apo jo 289 vendet e nevojshme për një shumicë absolute për të formuar qeverinë e ardhshme.

Si grupimi qendror i presidentit, Emmanuel Macron, ashtu edhe një koalicion i krahut të gjerë të majtë, kanë tërhequr më shumë se 200 kandidatë nga balotazhi përfundimtar në një përpjekje të përbashkët për të kufizuar vendet e ekstremit të djathtë.

Numri i saktë i vendeve që RN-ja ekstreme e djathtë dhe aleatët e saj mund të fitojnë në asamblenë kombëtare me 577 vende është e vështirë të parashikohet, por sondazhi i Harris Interactive për revistën Challenges të mërkurën sugjeroi se ato mund të merrnin deri në 220.

Le Pen të enjten pretendoi se partia mund të arrijë një shumicë absolute nëse pjesëmarrja e votuesve ishte e lartë.

“Unë mendoj se ka ende kapacitet për të pasur një shumicë absolute me elektoratin që del në një përpjekje përfundimtare për të marrë atë që ata duan,” tha ajo për BFM TV. “Unë them të dilni për të votuar, pasi është një moment vërtet i rëndësishëm për të bërë një ndryshim në politikë në të gjitha fushat që po ju bëjnë të vuani tani.”