Vendosni fjalën kyçe....

Le Pen akuzon Macron-in për përgatitjen e një “grushti shteti”


Presidenti francez Emmanuel Macron po ndërmerr një riorganizim të minutës së fundit në agjencitë qeveritare në mënyrë që të parandalojë udhëheqësin e RN Jordan Bardella të qeverisë siç dëshiron, ka thënë ish-kryerarja e partisë Marine Le Pen. RN pritet gjerësisht të fitojë një shumicë në balotazhin e kësaj të diele.

RN dhe aleatët e saj siguruan kryesimin në raundin e parë të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare javën e kaluar, ndërsa parashikimet në mediat franceze parashikojnë që partia të fitojë përfundimisht midis 230 dhe 280 vendeve në Asamblenë Kombëtare me 577 vende.

“Është një lloj grushti shteti administrativ”, tha Le Pen për radion France Inter të martën, duke komentuar raportet e shtypit që pretendonin se Macron po nxitonte të emëronte nëpunës të lartë civilë, duke përfshirë edhe në vendet e larta të BE-së.

Gjatë ditëve të fundit, Macron thuhet se emëroi disa zyrtarë të lartë, duke përfshirë guvernatorin ushtarak të Parisit, shefin e ri të Shtabit të Përgjithshëm të Forcave Ajrore Franceze, drejtorin e ri të BE-së në Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe tre ambasadorë. Ai gjithashtu propozoi në Bruksel javën e kaluar riemërimin e Thierry Breton si Komisioner Evropian të Francës.

Sipas Le Pen, “qëllimi” i emërimeve të tilla është “të parandalojë Jordan Bardella që të qeverisë vendin ashtu siç dëshiron”, nëse RN fiton shumicën në balotazhin e së dielës. Le Pen tha se nëse partia e saj do të vinte në pushtet, ajo do të anulonte këto emërime në mënyrë që “të mund të qeveriste”.

Macron thirri zgjedhje të parakohshme parlamentare pas performancës së fortë të RN në zgjedhjet e Parlamentit Evropian të muajit të kaluar. Partia e udhëhequr më parë nga Le Pen dhe tani nga Bardella fitoi 30 nga 81 vendet franceze në legjislaturën e BE-së.

Raundi i parë i zgjedhjeve të parakohshme parlamentare u mbajt më 30 qershor. RN dhe aleatët e saj dolën të parët me 33.15% të votave. Aleanca e majtë Fronti i Ri Popullor zuri vendin e dytë me 27,99%, ndërsa koalicioni i Ansamblit të Macron mori vetëm 20,04%.