Vendosni fjalën kyçe....

Sulmet izraelite në Gaza vrasin rreth 39 persona


Të paktën 39 persona u vranë nga sulmet izraelite në të gjithë Gazën veriore të shtunën, ndërsa punonjësit e shpëtimit u përpoqën për të gjetur të mbijetuar nën rrënoja, sipas zyrtarëve palestinezë dhe spitalit.

Fadel Naem, drejtor i spitalit al-Ahli në qytetin e Gazës, u tha gazetarëve se më shumë se 30 persona mbërritën në spital.

Izraeli tha të shtunën se avionët e tij luftarakë goditën dy objekte ushtarake të Hamasit në zonën e qytetit të Gazës, por nuk dha detaje të mëtejshme.

Vdekjet vijnë një ditë pasi të paktën 25 njerëz u vranë në sulmet në kampet e tendave dhe 50 u plagosën pranë qytetit jugor të Rafahut. Izraeli tha të shtunën se po vazhdonte të operonte në Gaza qendrore dhe jugore dhe ka vazhduar me pushtimin e Rafahut, ku mbi një milion palestinezë kishin kërkuar strehim nga luftimet diku tjetër.

Shumica tani janë larguar nga qyteti, por Kombet e Bashkuara thonë se asnjë vend në Gaza nuk është i sigurt dhe kushtet humanitare janë të rënda pasi familjet strehohen në tenda dhe apartamente të ngushta pa ushqim, ujë ose furnizime të mjaftueshme mjekësore.

Një sulm i veçantë izraelit të shtunën në Luginën lindore Bekaa të Libanit vrau një anëtar të krahut ushtarak të al-Jamaa al-Islamiya, ose Grupi Islamik, një fraksion mysliman sunit i lidhur ngushtë me Hamasin, sipas grupit. Anëtari ishte i shtati i vrarë nga sulmet izraelite në Liban që nga fillimi i luftës.

Lufta Izrael-Hamas shpërtheu më 7 tetor kur militantët e Hamasit që sulmuan Izraelin jugor vranë rreth 1200 njerëz dhe morën peng rreth 250 të tjerë. Izraeli është përgjigjur duke bombarduar dhe pushtuar enklavën, duke vrarë më shumë se 37,400 palestinezë atje, sipas Ministrisë së Shëndetësisë të Gazës, e cila nuk bën dallim midis luftëtarëve dhe civilëve në numërimin e saj.