Vendosni fjalën kyçe....

Videot ku Biden duket i përhumbur janë ‘falsifikime’ – Shtëpia e Bardhë


Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre ka pohuar se videot e fundit që tregojnë presidentin amerikan Joe Biden duke u hutuar në ngjarjet publike janë manipuluar, duke i përshkruar ato si “falsifikime”.

Komentet e Jean-Pierre vijnë pasi disa video të Biden-it janë bërë virale në mediat sociale javët e fundit. Në njërën prej tyre, presidenti mund të shihet duke pasur probleme të ulet gjatë një ngjarjeje përkujtimore të Ditës D në Francë. Një numër komentuesish sugjeruan se lideri amerikan ishte “plotësisht i përhumbur”.

Një video tjetër tregoi Biden-in duke qëndruar së bashku me krerët e G7 në Itali duke parë një demonstrim me parashutë. Në një çast, presidenti i SHBA-së u largua nga grupi, përpara se kryeministrja italiane Giorgia Meloni ta merrte për dore për ta drejtuar përsëri te anëtarët e tjerë.

Në një video tjetër nga një ngjarje për mbledhjen e fondeve në Los Angeles me ish-presidentin Barack Obama, Biden u duk i ngrirë teksa po përshëndeti turmën. Më pas, Obama mund të shihej duke marrë Biden për dore dhe duke e përkëdhelur në shpinë ndërsa e nxirrte jashtë skenës.

Një video nga një koncert i Shtëpisë së Bardhë në qershor, ai u shfaq gjithashtu për të treguar presidentin 81-vjeçar të ngrirë në mënyrë të pakëndshme, ndërsa të gjithë rreth tij kërcenin nën ritmet e muzikës.

Duke folur me gazetarët gjatë një ngjarjeje për shtyp të Shtëpisë së Bardhë të hënën, Jean-Pierre deklaroi se “ne po i shohim këto falsifikime të thella, këto video të manipuluara, dhe kjo është bërë përsëri me keqbesim”. Sekretarja e shtypit pohoi se raportet për këto incidente janë “sulme” ndaj Biden-it që demonstrojnë “dëshpërimin” e republikanëve që kundërshtojnë të pranojnë arritjet e presidentit.

E pyetur për të komentuar në mënyrë specifike incidentet me Melonin dhe Obamën, të cilët dukej se i jepnin Biden “udhëzime skenike”, Jean-Pierre këmbënguli se këto ishin “falsifikime”.

Ajo hodhi poshtë gjithashtu pretendimet se Biden kishte ngrirë gjatë koncertit të qershorit, duke sugjeruar se presidenti thjesht nuk donte të kërcente.

“Më falni, nuk e dija që mos kërcimi ishte një çështje e shëndetit mendor. Kjo është një gjë e çuditshme për t’u përmendur,” tha Jean-Pierre.

Sipas sondazheve të shumta të fundit, shëndeti mendor i Biden ka qenë një shqetësim i gjatë në mesin e votuesve amerikanë, shumë prej të cilëve besojnë se ai është mendërisht dhe fizikisht i papërshtatshëm për detyrën.

Një raport i fundit i Wall Street Journal pohoi gjithashtu se përveç gafave të tij të shpeshta mendore publike, Biden ka treguar “shenja rrëshqitjeje” në takimet me dyer të mbyllura me ligjvënësit amerikanë.