Vendosni fjalën kyçe....

21 viktima në Gaza nga sulmet ajrore izraelite


Të paktën 21 palestinezë u vranë në sulmet ajrore izraelite në Rripin e Gazës të martën, në ditën e tretë të festës myslimane të Kurban Bajramit, sipas burimeve mjekësore.

Avionët luftarakë izraelitë goditën tre shtëpi në qytetin qendror të Deir al-Balah, duke vrarë 13 persona dhe duke plagosur disa të tjerë, thanë burimet.

Dy persona të tjerë u vranë kur një dron izraelit goditi një grup civilësh në Rripin qendror të Gazës, thanë mjekët.

Disa njerëz u raportuan gjithashtu të vrarë dhe të plagosur në një sulm ajror izraelit në një shtëpi në lagjen Sheikh Radëan të qytetit të Gazës.

Dy civilë humbën jetën në një sulm izraelit me dron në qytetin e Gazës, ndërsa dy të tjerë u vranë nga një bombardim izraelit në al-Qarara në lindje të Khan Younis në Rripin jugor të Gazës, thanë burimet mjekësore.

Ekipet mjekësore palestineze gjetën gjithashtu një palestinez pas bombardimeve izraelite që shënjestruan një grup civilësh në perëndim të Rafahut në Gazën jugore. Një tjetër palestinez u vra nga zjarri i ushtrisë izraelite në lindje të Rafahut.

Sipas dëshmitarëve, forcat izraelite hodhën në erë dhjetëra shtëpi në lagjen saudite Rafah.

Izraeli, i cili ka shpërfillur një rezolutë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkon një armëpushim të menjëhershëm, është përballur me dënimin ndërkombëtar në mes të ofensivës së tij të pamëshirshme të vijueshme në Gaza që nga sulmi i 7 tetorit 2023 nga grupi palestinez Hamas ku u vranë mbi 1200 izraelitë dhe u morën peng rreth 250 të tjerë.

Më shumë se 37,350 palestinezë janë vrarë që atëherë në Gaza, shumica prej tyre gra dhe fëmijë, dhe mbi 85,400 të tjerë janë plagosur, sipas autoriteteve lokale shëndetësore.

Mbi tetë muaj pas luftës izraelite, pjesë të mëdha të Gazës janë rrënojat mes një bllokade gjymtuese të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, vendimi i fundit i së cilës e urdhëroi atë të ndalonte menjëherë operacionin e tij në qytetin jugor të Rafahut, ku mbi një milion palestinezë kishin kërkuar strehim nga lufta përpara se të pushtohej më 6 maj.