Vendosni fjalën kyçe....

“Lufta e re”, Koreja e Veriut instalon altoparlantë në kufirin me Jugun


Ushtria e Koresë së Jugut tha të hënën se Pheniani duket se po vendos altoparlantë përgjatë kufirit në përgatitje për një përgjigje të ashpër ndaj transmetimeve nga Seuli, ka raportuar agjencia e lajmeve Associated Press (AP).

Të dielën, Jugu luajti një transmetim dyorësh të propagandës kundër Phenianit në Veri për herë të parë në gjashtë vjet.

Shefat e Shtabit të Përbashkët të Koresë së Jugut (JCS) nuk e sqaruan numrin e altoparlantëve të dyshuar të Koresë së Veriut apo se ku saktësisht përgjatë kufirit po instaloheshin, vuri në dukje AP.

“Ne kemi identifikuar shenja se Koreja e Veriut ka vendosur altoparlantë në zonat kufitare. Deri më tani, asnjë transmetim nuk është shfaqur ende nga altoparlantët dhe ne po mbikëqyrim nga afër zhvillimet e mëtejshme dhe gatishmërinë ushtarake,” tha JCS, cituar nga Rrjeti i Lajmeve të Azisë.

Seuli tha gjithashtu se disa ushtarë të Koresë së Veriut që ishin të angazhuar në punë të paspecifikuara në anën veriore të kufirit kishin kaluar vijën e demarkacionit ushtarak midis dy vendeve. Ushtria e Koresë së Jugut gjuajti të shtëna paralajmëruese dhe ushtarët e Veriut u kthyen menjëherë në territorin e tyre, sipas AP. Shumica e ushtarëve të Koresë së Veriut thuhet se mbanin kazma dhe mjete të tjera ndërtimi.

Transmetimi i Koresë së Jugut të dielën thuhet se përfshinte lajme, kritika ndaj qeverisë në Phenian dhe muzikë pop koreano-jugore. Ishte transmetimi i parë i tillë që nga viti 2018 kur Koreja e Jugut tërhoqi altoparlantët nga kufiri gjatë një periudhe të shkurtër angazhimi me Veriun nën qeverinë e mëparshme të Seulit.

Përshkallëzimi i fundit pason një “luftë” balonash nga të dy kombet. Koreja e Veriut ka lëshuar qindra balona që transportojnë plehra dhe pleh organik në Jug që nga maji, në përgjigje të aktivistëve të Koresë së Jugut që hodhën balonat e tyre për të shpërndarë fletëpalosje propagandistike në Veri. Që atëherë, Pheniani është zotuar të ndalojë transportimin e plehrave në jug.