Vendosni fjalën kyçe....

Basha: Shqipëria vendi më i korruptuar dhe i varfër i rajonit, lufta kundër korrupsionit prioritet për PD-në


Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, gjatë paradites takoi e bisedoi me qytetarë e sipërmarrës të qytetit të Fierit, ku ka dëgjuar shqetësimet e tyre, kryesisht me rritjen e çmimeve.

Basha thotë se 1 në 3 familje nuk kanë mundësi të përdorin naftën, gazin apo energjinë elektrike për transport, ndriçim apo ngrohje gjatë dimrit, duke shtuar se Shqipëria është më e varfëra në rajon dhe renditet ndër vendet më të korruptuara të botës.

Për këtë arsye thotë Basha, lufta kundër korrupsionit është për Partinë Demokratike prioriteti kryesore.

Në postimin e tij ne Facebook, Basha shkruan:

“Në qytetin e Fierit u takova dhe bisedova me qytetarë dhe sipërmarrës. Përkeqësimi i situatës ekonomike ka rritur emigracionin në Fier ashtu si në të gjithë vendin.

Shqetësimet e qytetarëve lidhen me çmimet e larta të ushqimeve, tarifave, naftës, gazit, energjisë. 1 në 3 familje nuk kanë mundësi të përdorin naftën, gazin apo energjinë elektrike për transport, ndriçim apo ngrohje gjatë dimrit duke e bërë edhe më të vështirë situatën për mijëra familje.

Shqipëria më e varfëra në rajon, renditet ndër vendet më të korruptuara të botës. Vetëm afera e inceneratorëve, viktimë e së cilës është dhe Fieri, iu kushton shqiptarëve 430 milionë euro. Para të cilat vidhen, ndërkohë që qytetet tona mbulohen nga smogu, mbushen me plehra, sepse e gjitha është veçse një skemë mashtrimi, vjedhje dhe shfrytëzimi.

Prandaj lufta kundër korrupsionit është për Partinë Demokratike prioriteti kryesore. Ne mbështesim dhe inkurajojmë SPAK-un ti shkojë deri në fund ndëshkimit të zyrtarëve dhe ish-zyrtarëve të korruptuar që po varfërojnë dhe zbrazin Shqipërinë”.