Vendosni fjalën kyçe....

Gazetari që zbuloi “Habilajt”: Vlora e preferuara e mafieve italiane për investime në restorante dhe lojëra fati


Gazetari italian Dario De Luca, i cili publikoi shkrime për grupin e “Habiljave”, sot ka bërë një shkrim, i cili përmban deklarata të forta.

Ai shprehet se mafia italiane e sheh qytetin bregdetar të Vlorës, si vendin ideal për investime. Këtë shkrim ai e ka publikuar  në “La Repubblica”, ai tregon një skenar të lidhjeve mes mafias shqiptare dhe asaj italiane.

Duke u ndalur tek pika strategjike, e cila konsiderohet Vlora, gazetari Luca shprehet: “Qyteti i Vlorës është ndër favoritët për investimet e mafieve italiane në sektorin e restoranteve dhe lojërave të fatit”.

Pjesë nga shkrimi:

Kjo është Vlora, ​​ku kontejnerët janë të preferuar për anijet e gomës dhe anijet e peshkimit. Ngarkesa të vogla, por reduktuar kohën e pritjes për nisje. Ndër favoritët për investimet e mafive italiane në sektorin e restoranteve dhe lojrave. Dhe do të jetë një rastësi, por këtu janë kapur bosi i Sacro Corona së bashku me Albino Prudentino dhe atë të ‘Ndrangheta Giuseppe Simonelli’. Ndërsa klanet e Pulias për vite riciklojnë paratë e tyre në Shqipëri, një praktikë që nuk ka nevojë për masa të posaçme paraprake në një shtet ku kontrollet paraprake për kompanitë dhe investitorët nuk kanë një strukturë të krahasueshme me atë të Italisë.

Deri më tani, receta siguron një logjistikë efikase dhe një rrjet të gjerë kontaktesh ndërkombëtare, por ati i vërtetë që u lejon trafikantëve shqiptarë të bëjnë biznesin e tyre është bashkëpunim me policinë dhe zyrtarët publikë. Vetëm në vitin 2017 ishin 110 raste të personave që u përkisnin institucioneve të akuzuara për bashkëpunim dhe ankesat e përjashtuara. Hijet shpesh përhapeshin edhe në katet e larta të politikës. Emblematik është rasti i parlamentarit socialist dhe i ish ministrit të brendshëm Saimir Tahiri. Nën hetime për lidhjet e tij të dyshuara me trafikun e drogës vetëm pas arrestimit në Itali të kushëririt të tij Moisi Habilaj.

Burimi: http://mafie.blogautore.repubblica.it/2018/10/26/2341/

 

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *