Vendosni fjalën kyçe....

Fast Food

Pfizer e Moderna njëzëri: Efektiviteti i vaksinave tona bie pas 6-8 muajsh, duhet patjetër doza e tretë

Pfizer dhe Moderna thanë se mbrojtja nga vaksinat e tyre Covid-19 mund të zbehet me kalimin e kohës, pasi rregullatori amerikan i barnave po përgatitet të marrë në konsideratë nëse do të miratojë një dozë përforcuese. Përpara një takimi vendimtar të komitetit këshillues të Administratës së Ushqimit dhe Barnave në…

Firma izraelite e teknologjisë spiune shfrytëzoi dobësinë në të gjitha pajisjet Apple për të futur virusin ‘Pegasus’ – Raporti

Grupi i të drejtave dixhitale CitizenLab ka zbuluar një dobësi që i lejoi kompanisë izraelite spyëare NSO Group të fuste virusin e saj Pegasus në pothuajse çdo pajisje iPhone, Mac dhe Apple Watch. CitizenLab zbuloi dobësinë duke analizuar telefonin e një aktivisti saudit që ishte infektuar me këtë virus. Dobësia…

SHBA përcakton 10 shtete si destinacione me rrezik të lartë, midis tyre edhe Shqipëria

Qendra amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, ka shtuar edhe 10 destinacione të tjera në listën e vendeve ku nuk është e këshillueshme të udhëtohet, në sajë të rrezikut të lartë ndaj Covid-19. Agjencia shëndetësore caktoi Afganistanin, Shqipërinë, Belizën, Grenadën, Izraelin, Lituaninë, Mauritius, Serbinë, Slloveninë dhe Saint Kitts dhe…

Blinken mbron tërheqjen kaotike nga Kabuli: Jemi të përqendruar për të mbrojtur komunitetin LGBTQI+ afgan

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken mohoi akuzat për një tërheqje kaotike nga Afganistani, duke fajësuar administratën Trump për çdo dështim dhe duke thënë se Uashingtoni është i fokusuar në mbrojtjen e LGBTQ dhe afganëve të tjerë të cenueshëm. “Faleminderit që me të drejtë vunë në qendër të vëmendjes shqetësimet…