Vendosni fjalën kyçe....

Anëtarët e familjes së shefit të Hamasit vriten pas sulmit ajror izraelit


Anëtarët e familjes së Ismail Haniyeh, kreut të grupit Hamas, përfshirë motrën e tij, u vranë në një sulm ajror izraelit në shtëpinë e tyre në qytetin perëndimor të Gazës të martën.

Sipas burimeve mjekësore, të paktën 10 persona të familjes Haniyeh u vranë në një sulm ajror izraelit në shtëpinë e tyre në kampin e refugjatëve në Beach, në qytetin perëndimor të Gazës.

Më 10 prill, Haniyeh humbi tre nga djemtë e tij në një sulm ajror izraelit në makinën e tyre në kampin e Beach.

Sulme të tjera ajrore izraelite shënjestruan dy shkolla të përdorura si strehimore në lagjen Al-Daraj, në qytetin lindor të Gazës dhe në kampin e refugjatëve në Plazh, duke lënë një numër viktimash.

Autoritetet shëndetësore nuk e kanë konfirmuar ende numrin e të vrarëve dhe të plagosurve.

Ndërkohë, ekipet e Mbrojtjes Civile në kampin e refugjatëve Al-Maghazi, në Rripin qendror të Gazës, nxorrën trupat e pesë personave, përfshirë tre fëmijë dhe një grua, nga nën rrënojat e një shtëpie të shkatërruar nga një sulm ajror izraelit.

Izraeli, duke shkelur një rezolutë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkon një armëpushim të menjëhershëm, është përballur me dënimin ndërkombëtar në mes të ofensivës së tij brutale të vazhdueshme në Gaza që nga sulmi i 7 tetorit të vitit të kaluar nga Hamasi, ku u vranë 1200 persona dhe u morënpeng më shumë se 250 të tjerë.

Më shumë se 37,600 palestinezë janë vrarë që atëherë në Gaza, shumica prej tyre gra dhe fëmijë, dhe rreth 86,100 të tjerë janë plagosur, sipas autoriteteve lokale shëndetësore.