Vendosni fjalën kyçe....

Arabia Saudite dhe SHBA diskutojnë bashkëpunimin për çështjet rajonale dhe ndërkombëtare


Princi i kurorës saudit Mohammed bin Salman dhe sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken diskutuan bashkëpunimin mes dy vendeve për çështje rajonale dhe ndërkombëtare, sipas AA.

Princi i kurorës dhe kryeministri Salman u takuan sot me Blinken në Pallatin Al-Salam në Jeddah dhe shqyrtuan “marrëdhëniet dypalëshe dhe aspektet e bashkëpunimit në fusha të ndryshme dhe mënyrat për t’i përmirësuar ato”, njoftoi të mërkurën Agjencia Saudite e Shtypit, SPA.

Ata diskutuan gjithashtu “zhvillimet e fundit rajonale dhe ndërkombëtare”.

Blinken, i cili mbërriti në Arabinë Saudite të martën në mbrëmje për një vizitë 3-ditore, është planifikuar të mërkurën të marrë pjesë në një takim ministror me vendet e Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit (GCC) “për të diskutuar bashkëpunimin në rritje me partnerët tanë të GCC për të promovuar sigurinë, stabilitetin, etj. -përshkallëzimi, integrimi rajonal dhe mundësitë ekonomike në të gjithë Lindjen e Mesme.

Blinken dhe ministri i Jashtëm saudit Faisal bin Farhan do të bashkëorganizojnë një tjetër takim ministror të enjten në kryeqytetin saudit Riad mbi koalicionin ndërkombëtar për të mposhtur organizatën terroriste DAESH/ISIS.