Vendosni fjalën kyçe....

“Breaking Bad” – Kapet gjyshja që akuzohet se drejtoi rrjetin e drogës nën hundën e polisicë për vite me radhë pa u kuptuar


Joanne Marian Segovia, një gjyshe në Kaliforni, akuzohet se ka drejtuar një rrjet droge nga shtëpia e saj

Një gjyshe modeste e akuzuar për drejtimin e një rrjeti droge nga shtëpia e saj në Kaliforni ka tronditur lagjen e saj, me fqinjët që e krahasojnë situatën me serialin e njohur ‘Breaking Bad’.

Joanne Marian Segovia – e cila ka punuar si drejtore ekzekutive e Shoqatës së Oficerëve të Policisë në San Jose – është dënuar me akuza federale për gjoja importimin e një opioidi sintetik të quajtur Valeryl fentanyl.

“Ajo është më shumë lloji i personit që do e përfytyronit se do kishte biskota me çokollatë ose diçka gati për fëmijët, si një gjyshe tipike,” tha Michael Galloway, i cili jeton dy dyer më poshtë nga banesa e Segovias në një komunitet të mbyllur në San Jose.

“Kjo është një surprizë e plotë. Nuk kishte asgjë të pazakontë atje. Është si ‘Breaking Bad’, nuk mund ta prisni fare këtë. Dua të them, të gjithë janë të shokuar.”

‘Breaking Bad’ rrëfen bëmat e një mësuesi kimie të quajtur Walter White, i luajtur nga Bryan Cranston, i cili fillon të gatuajë dhe të shesë metamfetaminë për të mbledhur para për trajtimin e kancerit.

Sipas një deklarate të dorëzuar nga prokurorët federalë, 64-vjeçarja Segovia mori të paktën 61 pako në shtëpinë e saj nga tetori 2015 dhe janari 2023. Kur u intervistua nga oficerët, gjyshja thuhet se është përpjekur të fajësojë shërbëtoren e saj.

Pakot, të cilat erdhën nga India, Kanadaja, Britania e Madhe, Hong Kongu dhe Kina – mbanin etiketa sikur përmbanin një shumëllojshmëri artikujsh, duke përfshirë zbukurime për dasma, kozmetikë, suplemente, çokollatë e ëmbëlsira.

Hetuesit pretendojnë se pakot në fakt përmbanin opioidë sintetikë vdekjeprurës dhe qetësues të fortë kundër dhimbjeve si Tramadol dhe Tapentadol, të cilat Segovia më pas i shpërndau nëpër SHBA.

Patricia Briggs tha për NY Post  se Segovia dhe bashkëshorti i saj, Dom, kanë jetuar në lagje për rreth 20 vjet dhe kanë qenë gjithmonë të këndshëm.

Briggs tha se Dom kishte dalë në pension dhe i pëlqente të luante golf, ndërsa Joanne nuk kalonte shumë kohë me të bijën dhe dy nipërit.

“Joanne ka qenë gjithmonë jashtëzakonisht miqësore dhe thjesht e këndshme,” tha Briggs.

“Nëse dikush do më pyeste se kush mund të bënte diçka të pahijshme, emri i Joanne nuk do të dilte kurrë në atë listë. Fqinjët e mi dhe unë, të gjithë jemi të mërzitur.”

Fqinjët thanë se rreth një duzinë automjetesh rrethuan shtëpinë e Segovias javën e kaluar. Hetuesit, të cilët nuk ishin të veshur me uniforma, hynin dhe dilnin në shtëpi duke mbajtur çanta me prova.

Segovia punoi si drejtore ekzekutive e Shoqatës së Oficerëve të Policisë në San Jose

Segovia u intervistua për herë të parë nga agjentët më 1 shkurt, sipas një raporti të shkruar nga David Vargas, një agjent në Hetimet e Sigurisë Kombëtare të SHBA-së. Gjatë asaj interviste, ajo u tha agjentëve se ‘punonte për departamentin e policisë’ dhe pretendoi se kishte porositur vetëm suplemente.

Kur u pyet se pse emri dhe adresa e saj u gjetën në telefonin e një trafikanti të dyshuar droge, Segovia dyshohet se u tha hetuesve se ‘nuk e kishte idenë’.

Gjatë një interviste të dytë me hetuesit më 14 mars, Segovia tha se nuk kishte të bënte me paketat që i drejtoheshin asaj dhe përkundrazi ia la fajin shërbëtores së saj, e cila ishte mike e familjes.

Ajo shtoi se gruaja e paidentifikuar vuante nga një çrregullim i abuzimit me substancat dhe kishte qasje në celularin e saj personal dhe komunikimet e saj CashApp dhe WhatsApp.

“E gjitha çon tek ajo,” u tha Segovia hetuesve.

Pavarësisht se u takua me agjentë të paktën dy herë, gjyshja vazhdoi të korrespondonte në WhatsApp me dikë që përdorte një kod shteti nga India në mars 2023.

“IndiaChat përmbante qindra mesazhe që i referoheshin ‘soma’ ose ‘pilula portokalli’, si dhe diskutonin transportin dhe pagesën,” pretendonte raporti i Sigurisë Kombëtare.

“Biseda përmbante gjithashtu 235 pamje ku përshkruanin pilulat, etiketat e transportit, paketimin dhe faturat ose konfirmimet e pagesave.”

Segovia mori të paktën 61 pako në shtëpinë e saj nga tetori 2015 dhe janari 2023

Segovia dyshohet se i dërgoi pakot që mori nga India një gruaje në Karolinën e Veriut, por ajo u kap nga agjentët. Adresa e kthimit në pako tregonte adresën e Shoqatës së Oficerëve të Policisë në San Jose, ku Segovia kishte punuar për 20 vjet.

“Unë gjithashtu besoj se përdorimi i etiketës së transportit të Shoqatës së Oficerëve të Policisë San Jose tregon se Segovia e përdori zyrën e saj si pjesë e blerjes dhe shpërndarjes së substancave të kontrolluara,” shkroi Vargas në raportin e tij.

Briggs, e cila e njeh Segovian dhe bashkëshortin e saj prej rreth dy dekadash, tha se ajo e ka të vështirë të kuptojë se fqinji dhe shoku i saj mund të jenë në gjendje të drejtojnë një operacion droge.

Ajo tha se shoqja e saj ishte një gjyshe e dashur dhe një vajzë e dashur për nënën e saj të moshuar, të cilën ajo e vizitonte çdo të diel.

Segovia është paditur me akuza federale për gjoja importimin e një opioid sintetik të quajtur Valeryl fentanyl

Briggs, e cila është një infermiere në pension, tha se nëse akuzat janë të vërteta, ajo jo vetëm që do të ishte e zhgënjyer, por edhe e indinjuar.

“Më zemëron jashtëzakonisht, deri në thelb, të mendoj për këtë si infermiere,” tha Briggs.

“Është krimi më i keq që ekziston, sepse e kam me sytë e mi, duke punuar 13 vjet me ata që përjetojnë varësinë nga droga, në fillim të karrierës sime. Nuk çon në asgjë tjetër veç vdekjes dhe shkatërrimit.”

Ajo shtoi: “Është thjesht tronditëse, por theksoj se ajo është e pafajshme derisa të provohet fajësia. Gruaja që njoh, e cila është shoqja ime, e meriton këtë. Joana që unë njoh është një person shumë i sjellshëm dhe i butë. Por mund të ketë një grua që unë nuk e njoh, dhe kjo është një histori tjetër.”

Segovia, e cila u paraqit në gjykatë të premten, u lirua pa asnjë garanci dhe u vendos nën lirim të mbikëqyrur, sipas stacionit televiziv Bay Area KRON.

Gjykatësi e urdhëroi atë të mos udhëtonte jashtë Kalifornisë Veriore. Paraqitja e radhës e Segovia në gjykatë është caktuar për 28 prill.

“Unë jam thjesht i zemëruar sepse është një zhgënjim i madh, shumë i madh për të gjithë burrat dhe gratë që janë pjesë e organizatës sonë”, tha për stacionin televiziv Sam Pritchard, president i Shoqatës së Oficerëve të Policisë (POA) në San Jose.

“Është kaq e vështirë për t’u kuptuar. Ky person ka qenë vërtet gjyshja e POA-së. Nuk është personi që ne e njohim për më shumë se një dekadë.”

VINI RE: Ky material është pronësi intelektuale e NY Post

Përgatiti për Hashtag.al, K.Manjani