Vendosni fjalën kyçe....

Komisioni Europian u kërkon zyrtarëve të çinstalojnë aplikacionin Tik Tok


 

 

Komisioni Evropian të enjten u kërkoi zyrtarëve të tij që të heqin aplikacionin kinez të mediave sociale TikTok nga pajisjet e tyre për shkak të shqetësimeve të sigurisë, sipas AA.

Komisioni Evropian do të “pezullojë përdorimin e aplikacionit TikTok në pajisjet e tij të korporatës” dhe ato personale të lidhura me sistemin e institucionit, tha organi ekzekutiv i BE-së në një deklaratë.

Në terma praktikë, punonjësit do të duhet të heqin aplikacionin e shkurtër të ndarjes së videove nga pajisjet e tyre të përdorura për punë.

Masat synojnë të mbrojnë institucionet dhe zyrtarët e BE-së nga “kërcënimet dhe veprimet e sigurisë kibernetike të cilat mund të shfrytëzohen për sulme kibernetike”, thuhet më tej në deklaratë.

Zëdhënësi kryesor i Komisionit Evropian Eric Mamer nuk pranoi të zbulonte nëse vendimi ishte marrë sepse organi i BE-së mori paralajmërime nga shërbimet e inteligjencës ose zbuloi shkelje të sigurisë.

Masa erdhi mes shqetësimeve në rritje në vendet perëndimore se kompanitë kineze të teknologjisë bashkëpunojnë me shërbimet kineze të sigurisë në mbledhjen e të dhënave dhe informacionit.