Vendosni fjalën kyçe....

Jo vetëm -15 pikë në Seria A, Juventus rrezikon garat evropiane për plusvalencën


Juventusi është në rrezik të pezullimit nga garat evropiane pasi mori një zbritje prej 15 pikësh në Serie A, raporton Gazzetta dello Sport.

Bianconerëve u janë hequr 15 pikë për parregullsi financiare, në një provë që shqyrton vlerat e tyre të fryra të transferimit midis viteve 2019 dhe 2021.

Sipas Gazzetta, UEFA mund ta ndalojë Juventusin nga garat evropiane për shkak të ‘sjelljes josportive’ që del nga përgjimet që ‘frymuan’ vendimin e FIGC të së premtes.

Juventusi u gjobit me 3.5 milionë euro në vitin 2021 për mosrespektimin e parametrave të FFP-së, por do të rritet në 23 milionë euro nëse gjigantët e Serisë A nuk përmbushin kriteret financiare të UEFA-s brenda tre viteve të ardhshme dhe mund të përjashtohen nga garat evropiane për më shumë se një sezon, varësisht nga sa humbasin.

Ndalimi i mundshëm do të jetë i vlefshëm vetëm pasi Juventusi të kualifikohet në garat evropiane.

Kjo do të thotë që nëse ata nuk përfundojnë në top shtatëshen e këtij sezoni, dënimi nuk do të zbatohet në 2023-24, por do të fillojë pasi bardhezinjtë të kthehen në Evropë.