Vendosni fjalën kyçe....

Rënie e mprehtë e numrit të miliarderëve rusë – Forbes


Sanksionet e paprecedenta të vendosura kundër individëve rusë që nga sulmi ushtarak i Rusisë kundër Ukrainës kanë ndikuar në mënyrë drastike në listën e njerëzve më të pasur të Rusisë, sipas vlerësimeve të fundit nga revista Forbes.

Për më tepër, të dhënat e gjurmuara nga revista tregojnë se ata që mbetën në krye të listës së të pasurve të vendit e panë pasurinë e tyre duke u pakësuar.

Alexey Mordashov, presidenti i gjigantit të çelikut Severstal, ka udhëhequr listën e humbësve më të mëdhenj, me pasurinë e tij që ra 11.1 miliardë dollarë gjatë vitit 2022.

“Sanksionet perëndimore kanë detyruar shumë prej miliarderëve të shpëtojnë perandoritë e tyre shumëmiliardë dollarëshe, ndërsa rrëzimi i tregut të aksioneve ka ulur vlerësimet e pasurisë.” – raportoi të martën Forbes Rusi, duke shtuar se 68 biznesmenë rusë, kapitali i të cilëve tejkaloi 1 miliard dollarë në dhjetor 2022, panë që pasuria e tyre të binte gjatë vitit.

Mordashov u pasua nga Tatyana Bakalchuk, shefja e gjigantit më të madh rus të tregtisë elektronike dhe dërgesave Ëildberries, pasuria e së cilës pothuajse u përgjysmua në 4.7 miliardë dollarë. Themeluesi i Tinkoff Bank, Oleg Tinkov, i cili zbuloi se kishte hequr dorë nga shtetësia ruse në tetor, humbi 5.9 miliardë dollarë. Pasuria e tij thuhet se ishte rreth 870 milionë dollarë në fund të vitit të kaluar.

Ish-pronari i klubit anglez të futbollit Chelsea, Roman Abramovich, renditet i katërti për sa i përket humbjeve monetare, duke i thënë lamtumirë rreth 5.6 miliardë dollarëve. Pasuria e Abramovich thuhet se arriti në 8.7 miliardë dollarë.

Lista e dhjetë njerëzve më të pasur të Rusisë, pasuria e të cilëve u godit nga sanksionet përfshin gjithashtu ish-shefin e Lukoil, Vagit Alekperov (në rënie me 5.1 miliardë dollarë), biznesmenin Leonid Fedun (në rënie me 4.2 miliardë dollarë) dhe presidentin e Fondacionit Skolkovo, Viktor Vekselberg (në rënie me 4.1 miliardë dollarë).