Vendosni fjalën kyçe....

“132 mijë euro ryshfet nga kompania italiane për një tender” – Arrestohet ish-drejtoresha e kabinetit pranë OSHEE


Arrestohet nga policia një ish-zyrtare e administratës e cila ishte shpallur në kërkim nga SPAK për korrupsion.

Bëhet fjalë për Albana Ferrajn, e cila kishte postin e drejtoreshës së kabinetit pranë OSHEE. Ajo akuzohet se ka marrë një rryshfet prej 131 mijë eurosh nga një kompani italiane, “Com Metodi” s.p.a.

Sipas hetimeve, Ferraj ka favorizuar kompaninë në fjalë për një tender të zhvilluar në vitin 2016.

Njoftimi i policisë:

Strukturat e DVP Tiranë, në vijim të punës për goditjen e paligjshmërive, kanë hartuar një plan masash në kuadër të të cilit janë zhvilluar kontrolle të befasishme në ambiente të ndryshme që mund të frekuentohen nga persona të shpallur në kërkim, me qëllim kapjen dhe vënien e tyre përpara përgjegjësisë penale.

Si rezultat i kontrolleve të ushtruara janë kapur 3 shtetas të shpallur në kërkim, për vepra të ndryshme penale.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 2. kanë kapur shtetasit:

– A. F., 48 vjeçe, banuese në Tiranë, e shpallur në kërkim pasi Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar i ka caktuar masën e sigurisë  “Arrest në burg”, për veprat penale “Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike” dhe “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”. 48-vjeçarja dyshohet se ka marrë shumën 131 mijë euro si rryshfet, për të favorizuar një kompani italiane, për një tender të zhvilluar në vitin 2016;