Vendosni fjalën kyçe....

BE mund të zbusë sanksionet kundër Rusisë – Politico


Ambasadorët e BE-së mund të zbusin kufizimet për disa produkte ruse, raportoi Politico të mërkurën, duke cituar zyrtarë të lartë dhe diplomatë. Ambasadorët pritet të diskutojnë një raund të tetë sanksionesh ndaj Moskës në një takim në Bruksel më vonë të mërkurën.

Sipas raportit, ata do informohen nga Komisioni Evropian për paketën e re, e cila thuhet se do të përfshijë një propozim për një kufi çmimi për naftën ruse.

Sipas marrëveshjes, BE do zbusë sanksionet e saj ndaj produkteve të tjera, duke hequr në mënyrë efektive ndalimin e transportit të plehrave ruse, çimentos dhe produkteve të tjera, thanë zyrtarët e paidentifikuar për median.

Tonelata me plehra ruse janë bllokuar në portet e BE-së si rezultat i kufizimeve perëndimore. Në fillim të këtij muaji, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres tha se mallrat e bllokuara mund të dërgoheshin në vendet në zhvillim nëpërmjet agjencisë së OKB-së kundër urisë. Oferta për të dhuruar rreth 300,000 tonë pleh rus, në pamundësi për t’u larguar nga portet e BE-së, u shpreh fillimisht nga presidenti rus Vladimir Putin.

Në fund të korrikut, Moska dhe Kievi nënshkruan një marrëveshje që zhbllokonte eksportet e grurit ukrainas nëpërmjet Detit të Zi në bisedimet e ndërmjetësuara nga OKB në Stamboll.

Marrëveshja duhej gjithashtu të lejonte Rusinë të dërgonte plehra dhe produkte ushqimore në tregjet globale. Megjithatë, Moska e ka kritikuar vazhdimisht Perëndimin për mosrespektimin e marrëveshjes, duke theksuar se Brukseli i lejon vetëm shtetet anëtare të bllokut t’i blejnë ato.