Vendosni fjalën kyçe....

Këshilli i Sigurimit të OKB-së do mblidhet me kërkesë të Rusisë për shpërthimin e tubacionit të gazit


Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara do të mblidhet të premten me kërkesë të Rusisë për të diskutuar dëmtimin e dy tubacioneve të gazit rus në Evropë, që ka shkaktuar derdhjen e gazit në Detin Baltik.

Misioni francez i OKB-së, i cili mban presidencën e këshillit prej 15 anëtarësh për shtator, tha se takimi do të trajtojë tubacionet Nord Stream që Rusia dhe partnerët evropianë shpenzuan miliarda dollarë për ndërtimin.

Rrjedhjet e gazit si rezultat i sabotazhit të dyshuar të zbuluar në dy tubacionet të martën kanë tronditur tregjet e energjisë dhe kanë rritur shqetësimet e sigurisë.

Tubacionet nënujore shpërthyen të martën. Gazsjellësi Nord Stream 1, dikur rruga kryesore për gazin rus në Gjermani, ishte mbyllur tashmë, por tani nuk mund të rihapet lehtësisht. Gazsjellësi i ri Nord Stream 2 nuk kishte hyrë ende në operacione tregtare.

NATO dhe Bashkimi Evropian paralajmëruan për nevojën për të mbrojtur infrastrukturën kritike nga ajo që ata e quajtën “sabotim”, megjithëse zyrtarët nuk thanë se kë fajësuan.

Mbetet shumë larg nga e qartë se kush mund të qëndrojë pas sulmit, nëse vërtetohet një, në tubacionet Nord Stream.

Rusia, e cila shkurtoi dërgesat e gazit në Evropë pasi Perëndimi vendosi sanksione për pushtimin e Moskës në Ukrainë, ka thënë gjithashtu se sabotimi ishte një mundësi dhe tha se akuzat nga disa se ajo shkaktoi dëmin ishin “marrëzi”.