Vendosni fjalën kyçe....

Kontraktorët e Facebook-ut shkarkohen nga algoritmi – Media


Accenture, një firmë irlandezo-amerikane që ofron punëtorë me kontratë për Facebook, u ka thënë rreth 60 njerëzve që punojnë me orë për gjigantin e teknologjisë se kontratat e tyre janë gati të skadojnë, raportoi Business Insider të enjten. Disa pretenduan se u ishte thënë se një algoritëm i kishte zgjedhur për këtë gjë.

Lajmi i keq për pushimet nga puna u dha nga Accenture gjatë një takimi me video të martën dhe një telefonate pasuese të nesërmen, tha gazeta. Punëtorëve thuhet se iu tha se detyrat e tyre të tanishme në Facebook, do përfundonin më 2 shtator.

Përfaqësuesit thanë se njerëzit duhej të riaplikonin për një punë me Accenture pa asnjë garanci se do të punësoheshin. Punëtorëve iu premtuan pagesa deri në fillim të tetorit, sipas raportit.

Një nga punëtorët tha për Business Insider se emrat e të gjithëve në thirrje ishin redaktuar. Kjo përfshinte përfaqësuesit e Accenture, të cilët, pohoi burimi, nuk u prezantuan. Kur u pyetën se si u zgjodhën punëtorët e planifikuar për ndërprerje kontrate, atyre iu tha se ‘një algoritëm’ kishte ndihmuar në zgjedhjen e njerëzve në mënyrë të rastësishme, tha burimi.

Accenture kundërshtoi pretendimin. Richard Keil, një zëdhënës i kompanisë, tha: “Ne nuk përdorim algoritme për të zgjedhur rastësisht njerëz.”

Punëtorët e caktuar për të humbur punën e tyre në Facebook ofrojnë shërbime si moderimi i përmbajtjes dhe shërbimet e integritetit të biznesit, thuhet në raport. Accenture ka një kontratë 500 milionë dollarë në vit me gjigantin e mediave sociale.

Shefi ekzekutiv i Meta, Mark Zuckerberg paralajmëroi muajin e kaluar se kompania po hynte në një periudhë shtrëngimi pasi biznesi i saj i reklamave dixhitale mori një goditje. Aksionet e Meta përjetuan një rënie historike në shkurt, si pasojë e një raporti të dobët të të ardhurave tremujore.