Vendosni fjalën kyçe....

Presidenti i Senegalit i drejtohet Vladimir Putinit: Afrikanët e uritur janë viktima të luftës në Ukrainë


Vendet afrikane janë “viktima të pafajshme të luftës në Ukrainë” dhe Rusia duhet të ndihmojë në lehtësimin e vuajtjeve të tyre. Kështu i tha Vladimir Putinit kreu i Bashkimit Afrikan në një takim në Rusi.

Pas bisedimeve në Soçi, Macky Sall tha se udhëheqësi rus kishte premtuar të lehtësonte eksportin e drithërave dhe plehrave, por nuk dha detaje.

Putin mohoi se Moska po i pengonte portet ukrainase të eksportonin grurë. Mbi 40% e grurit të konsumuar në Afrikë zakonisht vjen nga Rusia dhe Ukraina.

Por portet e Ukrainës në Detin e Zi janë bllokuar kryesisht për eksporte që nga fillimi i konfliktit. Kievi dhe aleatët e tij fajësojnë Moskën për bllokimin e porteve, të cilat Ukraina i ka minuar për të parandaluar një sulm amfib rus.

“Dështimi për të hapur ato porte do të rezultojë në zi buke.“- tha në Gjenevë koordinatori i krizës i OKB-së Amin Awad.

Ai tha se mungesa e grurit mund të prekë 1.4 miliardë njerëz dhe të shkaktojë migrim masiv.

Lufta ka përkeqësuar mungesat ekzistuese në Afrikë të shkaktuara nga korrjet e këqija dhe pasiguria.

Çmimet e ushqimeve janë rritur në të gjithë kontinentin që kur Rusia pushtoi Ukrainën 100 ditë më parë, duke shtyrë një numër të madh drejt urisë.

Kreu i Programit Botëror të Ushqimit, Mike Dunford, tha se më shumë se 80 milionë njerëz ishin jashtëzakonisht në pasiguri ushqimore, të uritur akute në Afrikë. Nga rreth 50 milionë njerëz që ishin vitin e kaluar.

Çadi ka shpallur një emergjencë kombëtare ushqimore. Një e treta e popullsisë ka nevojë për ndihmë ushqimore, sipas OKB-së dhe qeveria ka apeluar për ndihmë ndërkombëtare.

Sall, i cili është presidenti i Senegalit, i tha Putinit se ai duhet të jetë “i vetëdijshëm se vendet tona, edhe nëse janë larg teatrit, janë viktima të kësaj krize ekonomike”.

Ai tha se po lutej gjithashtu në emër të vendeve të tjera në Azi, Lindjen e Mesme dhe Amerikën Latine.

Putin tha se Rusia ishte e gatshme të garantonte eksportin e sigurt të grurit ukrainas nëpërmjet porteve në Azov dhe Detet e Zi që ajo kontrollon. Ai tha se zgjidhja më e mirë do të ishte heqja e sanksioneve ndaj Bjellorusisë, një aleat i ngushtë rus, në mënyrë që drithi të mund të dërgohej në atë mënyrë.

Disa analistë argumentojnë se Kremlini shpreson se një krizë ushqimore e afërt do të ushtrojë presion politik mbi Perëndimin duke provokuar flukse të reja të mëdha refugjatësh drejt Evropës nga vendet e pasigurta ushqimore të Lindjes së Mesme dhe Afrikës.

Përpara takimit të së premtes, Putin tha se ishte gjithmonë në anën e Afrikës, por nuk e përmendi në mënyrë eksplicite krizën ushqimore të kontinentit.

Ashtu si shumë vende afrikane, Senegali ka shmangur mbajtjen e anëve në konflikt dhe udhëheqësi senegalez tha gjithashtu se furnizimet me ushqime duhet të jenë “jashtë” sanksioneve të Perëndimit ndaj Rusisë. Ai tha se e kishte theksuar këtë pikë kur foli me Këshillin Evropian në fillim të javës.