Vendosni fjalën kyçe....

Scholz: Gjermania do t’i dërgojë Ukrainës një nga armët e saj më moderne


Gjermania do të dërgojë armë më të avancuara në Ukrainë, kështu tha kancelari Olaf Scholz në parlament të mërkurën. Ndër të tjera, qeveria e tij ka vendosur të shpërndajë sistemet e mbrojtjes ajrore IRIS-T në vend.

Scholz tha se sistemet e mbrojtjes ajrore ishin “më modernet” ndër rezervat gjermane dhe “do t’i mundësonin Ukrainës të mbronte një qytet të tërë të madh nga sulmet ajrore ruse”.

Testimi operacional i IRIS-T SL me rreze të mesme përfundoi në janar.

Kancelari u tha ligjvënësve se qeveria e tij do të sigurojë gjithashtu më shumë radarë kundër baterive. Sisteme të tilla përdoren për të zbuluar zjarrin e artilerisë dhe për të përcaktuar vendndodhjen nga vjen, zakonisht për t’i shënjestruar ato në hakmarrje.

Scholz njoftoi gjithashtu se Gjermania do të koordinohet me SHBA-në për të dorëzuar raketat e saj të shumta në Ukrainë.

Kritikët kanë akuzuar kancelaren se është tepër e kujdesshme në armatosjen e Ukrainës. Duke folur gjatë një diskutimi për buxhetin në parlament, Scholz mbrojti rekordin e tij në ofrimin e ndihmës ushtarake për Kievin, duke e quajtur vendimin e qeverisë së tij për të thyer traditën gjermane për të mos dërguar armë në zonat e konfliktit. Ai u zotua për mbështetjen e tij afatgjatë për Ukrainën kundër Rusisë.