Vendosni fjalën kyçe....

Gjenerali ukrainas: Rusia kreu më shumë se 100 sulme raketore dhe ajrore gjatë një jave


Ndërmjet datave 19 dhe 26 maji, rusët kryen 63 sulme me raketa dhe 41 sulme ajrore në territorin e Ukrainës, kryesisht duke synuar infrastrukturën e transportit hekurudhor. Kështu tha gjenerali ukrainas Oleksiy Hromov, i cili është Zëvendës Shefi i Departamentit të Operacioneve Kryesore të Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës.

“Nga 19 maji dernë orën 06:00 të ditës së sotme, forcat e armatosura të Federatës Ruse kryen gjithsej 63 sulme me raketa dhe 41 sulme ajrore. Objektet e infrastrukturës së transportit hekurudhor ishin objektivat kryesore të armikut.”– tha Hromov gjatë një konferencë në Qendrën Mediatike të Ukrainës sipas Ukrinform.

Sipas gjeneralit ukrainas, dje janë goditur me raketa zonat e populluara si Soledar, Bakhmut, Kramatorsk, Bakhmutske, Ustymivka, Pokrovske, Lyman, Slovyansk, Zaporizhzhia, Kryvyi Rih dhe të tjera. Sulmet ajrore kryen në Lyman, Sievierodonetsk dhe Avdiivka.