Vendosni fjalën kyçe....

Finlanda njofton zyrtarisht se do të aplikojë për anëtarësim në NATO


Finlanda shpall zyrtarisht synimin për t’u bashkuar me NATO-n në vendimin historik që thyen dekadat e neutralitetit.

Presidenti Sauli Niinisto dhe kryeministrja Sanna Marin e bënë njoftimin në një konferencë të përbashkët shtypi në Pallatin Presidencial në Helsinki.

“Kjo është një ditë historike. Fillon një epokë e re.”- tha Niinisto, citon AP.

Parlamenti finlandez pritet të miratojë vendimin në ditët në vijim, por ai konsiderohet një formalitet.

Një aplikim zyrtar për anëtarësim do të dorëzohet në selinë e NATO-s në Bruksel, ka shumë të ngjarë në një moment të caktuar të javës së ardhshme.

Suedia gjithashtu ka ndërmarrë hapa drejt anëtarësimit, ndërkohë që oferta e Gjeorgjisë po diskutohet sërish, pavarësisht paralajmërimeve nga Moska për pasojat nëse fqinji i saj bëhet pjesë e NATO-s.

“Finlanda dhe Suedia janë tashmë partnerët më të afërt të NATO-s.”– tha Zëvendës Sekretari i Përgjithshëm Mircea Geoana, duke shtuar se ai priste që aleatët t’i shihnin pozitivisht aplikimet e tyre.

Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock tha se vendi i saj dhe të tjerët e bënë të qartë gjatë një darke të shtunën vonë se do të ishin të gatshëm të përshpejtonin procesin e ratifikimit kombëtar për Finlandën dhe Suedinë.

“Nëse këto dy vende vendosin të bashkohen, ato mund të bashkohen shumë shpejt.”- tha ajo.

Ministri i Jashtëm i Danimarkës hodhi poshtë sugjerimet se kundërshtimet nga presidenti rus Vladimir Putin mund të pengojnë aleancën të lejojë anëtarë të rinj.