Vendosni fjalën kyçe....

“Australia duhet të përgatitet për luftë” – Ministri i Mbrojtjes mes tensioneve me Kinën


Australia po kërkon të ndërtojë ‘një aftësi të re autonome robotike luftarake nënujore’, tha të enjten Ministri i Mbrojtjes Peter Dutton, duke njoftuar një program të ri për zhvillimin e dronëve nënujorë për marinën. Të njëjtën ditë, Dutton paralajmëroi se Australia duhet të ‘përgatitet për luftë’.

Projekti do të bashkëfinancohet nga Ministria e Mbrojtjes dhe dega australiane e Anduril, një kompani me seli në SHBA që punon në fushën e luftës autonome.

“Mbrojtja dhe Anduril Australia do të bashkëfinancojnë një program për projektimin, zhvillimin dhe prodhimin e automjeteve nënujore autonome të mëdha (XLAUV) në Australi.” – tha Dutton në një deklaratë.

XLAUV-të janë anije robotike të fundit pa ekuipazh. Ato janë një aftësi e fshehtë, me shumë role, nënujore, zakonisht midis 10-30 metra të gjatë, me kapacitet për të transportuar ngarkesa të ndryshme ushtarake në distanca të gjata.

Njoftimet vijnë në mes të tensioneve në rritje midis Kanberrës dhe Pekinit në rajon, të rindezura nga një traktat sigurie dhe bashkëpunimi i nënshkruar nga Kina dhe Ishujt Solomon në fund të muajit të kaluar.

Traktati kishte nxitur zemërimin e zyrtarëve të lartë australianë, me kryeministrin Scott Morrison që deklaroi javën e kaluar se një shfaqje e mundshme e një baze ushtarake kineze në ishuj do të ishte një ‘vijë e kuqe’ për Kanberrën. Ministria kineze e Mbrojtjes, megjithatë, mohoi se kishte plane për të ngritur një postë ushtarake në vendin që ndodhet pikërisht përtej Detit Koral pranë Australisë.

Të enjten, gjatë një debati me ministrin e Mbrojtjes në hije, Brendan O’Connor në Klubin Kombëtar të Shtypit përpara zgjedhjeve federale të Australisë 2022, Dutton paralajmëroi hapur se vendi duhet të përgatitet për luftë, ndërsa ai u ankua për ndikimin ‘fenomenal’ të Kinës në të gjithë globin.